Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Sinovac aşısının etkinlik oranının farklılık sebebi açıklandı

  Koronavirüs pandemisi devam ederken aşıların etkinlik oranlarıyla ilgili tartışmalar sebebiyle Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'dan açıklama geldi.
  19 Ocak 2021, 09:00 (1 ay)
  3,3b
  1
  16
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  Oy Ver

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye'de acil kullanım onayı ile uygulamaya giren Çinli Sinovac'ın geliştirdiği aşının çeşitli ülkelerde çıkan farklı oranlardaki etkinlik sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Prof. Dr. Yavuz, Brezilya'daki Faz 3 denemelerinin sadece sağlık çalışanları üzerinde yapıldığına işaret ederek gönüllülerin yaş grubu ve hastalık belirti sınıflandırmasının da Türkiye'dekinden farklı olduğuna değindi.

  Aylardır beklenen corona virüsü aşılamaları, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK)’nun incelemeleri sonrası Çin’den getirilen ‘'CoronaVac’' aşısına acil kullanım onayı verilmesiyle 14 Ocak’ta ilk olarak sağlık çalışanlarında başlatıldı.

  Pandeminin başından bu yana en ön cephede salgınla savaşan Türkiye’nin her yerindeki on binlerce sağlık çalışanı aşıya yoğun bir ilgi gösterdi. Dünyada ilk aşılamaların 8 Aralık’ta başladığı İngiltere’de, aşılananların sayısı 3 milyona ulaşırken, 14 Aralık’ta başlayan ABD’de 11 milyon, 15 Aralık’ta başlayan Kanada’da 419 bin, 27 Aralık’ta başlayan Almanya’da 842 bin ve Fransa’da ise 318 bin kişi aşılanabildi. Türkiye’de ise bir günde aşılanan kişi sayısı 300 bine ulaştı.

  Aşıya talep had safhada

  Sağlık çalışanlarından aşıya yüksek talep olacağını tahmin ettiğini de söyleyen Prof. Dr. Yavuz, “Gördüğüm kadarıyla bütün hastanelerde bu ilgi yüksekti ilk gün. Bu çok sevindirici bir şey çünkü sağlık çalışanlarının aşı ile kaygısının olmadığını gören vatandaşlar da eminim ki aşılara hak ettiği ilgiyi gösterecektir” diye konuştu.

  Çin’li Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısıyla ilgili Türkiye’de yüzde 92, Endonezya’da yüzde 65, Brezilya’da ise önce yüzde 78, ardından yüzde 50.38 şeklinde çok farklı etkinlik sonuçları açıklanmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Prof. Dr. Yavuz, aşının yoğun bakım ve hastaneye yatışı engelleme oranının yüzde 90’dan fazla olduğunu, oranlardaki bu farklılıkların, her ülkede yürütülen Faz 3 çalışmalarındaki gönüllü özellikleri ve izlenen parametrelerin farklı olmasından kaynaklandığını vurguladı.

  Prof. Dr. Yavuz, Brezilya’daki çalışmalarda bizdekinden farklı olarak hem farklı yaş grubundan gönüllülerin dahil edildiğini, hem de sadece sağlık çalışanları üzerinde yürütüldüğünü söyledi. “Örneğin onlar ‘çok hafif belirtiler’ demişler. Türkiye’deki Faz 3 çalışmasında biz belirtileri hafif, orta ve ağır olarak sınıfladık” diyen Prof. Dr. Yavuz, Covid aşılarında en önemli kriterin ölüm ve ağır hastalığı engelleme başarısı olduğunu, CoronaVac dahil, dünyada acil kullanım onayı alan tüm aşıların da yüzde 90’ın üzerinde başarı gösterdiğini vurguladı.

  İlginizi Çekebilir Avatar Hangi ilde kaç kişi aşılandı? İllere göre takip tablosu yayınlandı!

  Prof. Dr. Yavuz, sağlık çalışanlarının tetkik yaptırma ihtimallerinin daha fazla olması nedeniyle,hastalığı çok çok hafif, hiçbir belirtisi olmadan geçiren gönüllülerin dahi tespit edilebildiğini ve bunun da o ülkedeki çalışmanın oranlarını etkileyebileceğini söyledi yani diğer bir deyişle söz edilen parametreler oranları büyük ölçüde etkileyebiliyor.

  Ülkeler arası farklı sonuçlar

  Prof. Dr. Yavuz, “CoronaVac aşısının Faz 3 çalışmaları farklı ülkelerde yapıldı biliyorsunuz. Brezilya’daki çalışmaya dahil edilen gönüllülerin yaş grubu ve profili bizdekinden farklıydı. Biz, 18-59 yaş arası gönüllüleri aldık çalışmaya. Normal vatandaşlar da dahil edildi bizde. Brezilya’daki çalışmaya ise sadece sağlık çalışanları alındı. Sağlık çalışanları, daha özellikli bir grup. Hem hastalığa yakalanma riskleri daha fazla, hem de çok az bir semptomda bile tetkik yaptırma olasılıkları daha yüksek. Örneğin BioNTech’in Faz 3 çalışmalarında en az iki semptom görülürse örnek alındı. Ama burada (Brezilya’da) diyelim ki sağlık çalışanıysa bütün hepsi, en ufak bir semptomda örnek aldıkları için asemptomatik ya da çok daha hafif enfeksiyon, yani normalde yakınması bile olmayan enfeksiyonlar da yakalanmış olabilir” şeklinde açıklamaların sürdürdü.

  Brezilya’daki çalışmada vaka gruplandırmasının da bizdeki çalışmadan farklı olduğunu anlatan Prof. Dr. Yavuz, “Biz (belirtileri) hafif biliyoruz, orta biliyoruz ağır biliyoruz. ‘Çok hafif’ de eklemiş onlar örneğin. Ben de aşılama tamamen sağlık çalışanlarında yürütüldüğü için herhalde ufacık bir şüphe bile olsa test yapmış olabilirler diye yorumluyorum. Bizdeki çalışmada gerçekten semptomatik olanlardan yani belirti gösterenlerden test aldık. Ama tüm bunları çalışmalar tam olarak açıklandığında daha rahat görebileceğiz. Mesela Oxford’un (AstraZeneca aşısı) çalışmasında da İngiltere etkinliği yüzde 90 açıkladı, Brezilya yüzde 64 açıkladı. Çalışma açıklandıktan sonra görüldü ki İngiltere’de bir gönüllü grubuna ilk aşıda yarım doz yapmışlar, ikinci aşılamada tam doz yapmışlar, o da yanlışlıkla olmuş mesela. Bunları yorumlamak gerçekten güç. Bütün çalışma yayınlandığı zaman ancak bir preprint formatında, daha sağlıklı değerlendirmeler yapabileceğiz” diye konuştu.

  “Acil kullanım onayı verilmiş aşıların hiçbirisi asemptomatik enfeksiyonları tamamen engellemiyor ve hatta asemptomatik enfeksiyonları ne kadar engellediği konusunda bir veri de yok diyen Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Sadece İngiltere’de AstraZeneca Oxford aşısının yüzde 59 oranında asemptomatik enfeksiyonları engellediği gösterildi. Yani hiç semptom göstermiyor ama PCR testi pozitif çıkıyor. Bu virüs solunum yollarından bulaşıyor. Aşıların hepsi solunum yollarını uyarmıyor. Ama vücudumuzda yani akciğerlerimizdeki bağışıklık sistemini yeterince uyardığı için ağır hastalanma olasılığı olmuyor. O nedenle aşıların hemen hemen hepsi ağır hastalığı önleme konusunda yüzde 90’ın üzerinde etkinlik gösterdi. Bizim çalışmamızda da, Brezilya’daki çalışmada da, mRNA aşılarının çalışmalarında da ya da viral vektör aşı dediğimiz Oxford aşı çalışmalarında da kanda (yeterince) antikor geliştiği ve bu da akciğere de geçebildiği için, akciğeri tutan ağır hastalık 90’ın üzerinde engellendi. Daha hafif hastalığı engelleme anlamında, ne kadar hafiflikteki hastalığı takip ettiğinizle ilgili etkinlik farklılığı olabilir. Çalışmalar arasındaki farkın bir nedeni de bu aslında. Diğeri de dediğim gibi (çalışmaya dahil edilen gönüllülerin) yaş grubu, sağlık çalışanı dahil etme oranları vs olabilir. Ama burada bizim açımızdan kesinlikle önemli olan, ciddi hastalığı, hastaneye yatışı azaltmış olması. Hastalığın hafif geçirilmesini dahi yüzde 50 azaltılması da ayrıca çok iyi bir şey.”

  Farklı veriler ve parametreler kulllanılıyor

  Pandemi nedeniyle olağanüstü koşullarda aşı çalışmalarının sonuçlandırılmaya çalışıldığını ve insanların telaşı nedeniyle aşı çalışmalarına da bu baskının yansıdığını anlatan Prof. Dr. Yavuz, “Çin aslında bütün verileri bir arada açıklamak istedi en başından beri. Ama o kadar basınç var ki insanların üzerinde, çok farklı dinamikler var. Olağanüstü günlerden geçiliyor diye düşünüyorum ben. O nedenle farklı ülkelerdeki bütün verilerin bir araya getirilmesi gerekiyor. Oxford aşısı da İngiltere sonucu bambaşka, Brezilya sonucu bambaşka. Ama bu bir biyokimya testi gibi değil. Yani kanıma bir yerde baktırdım 90, bir yerde baktırdım 60 çıktı değil. Çok değişik gruplardaki insanlarda bir aşı etkinlik çalışması yürütüyorsunuz. Hangi zamanda baktığınız, hangi hasta grubunda baktığınıza göre, her şey çok değişkenlik gösteriyor. Burada kritik olan nokta nedir? Ağır hastalığı engelliyor mu? Belli bir oranda da insanları koruyor mu? Dünya Sağlık Örgütü yüzde 50’nin üzerinde etkili olan her aşıyı kabul etmişti zaten.Bunun mantığı, yeterince insanı aşıladıktan sonra topluma bunun faydasının olması. Bu da hem ölüm sayısını azaltmak anlamında, hem de ağır hasta sayısını azaltmak anlamında” şeklinde konuştu.

  Aşı hayat kurtarır

  “Yaşlı ve yüksek riskli gruba Pfizer-BioNTech (mRNA) aşısı yapılmalıydı” şeklindeki tartışmalara da değinen Prof. Dr. Yavuz, sözlerini şöyle noktaladı :

  Ayrıca Bkz. "Cumhurbaşkanı Erdoğan aşı oldu"

  “mRNA aşılarının antikor titresi daha yüksek oluyor, bunu biliyoruz. O nedenle de aslında 65 yaş üstüne mRNA aşısı yapılsa daha iyi olabilirdi görüşleri var. Ancak şunu da unutmamak lazım, elinizde ölüm oranını, ağır hastalık oranını azaltan bir aşı varken o grubu bekletemezsiniz. Bu insanlar hastalanıp hayatlarını kaybederse daha büyük bir zararınız olur. Sonuçta (inaktif) aşının şimdiye kadar yapılan çalışmalarda ciddi bir yan etkisi de görülmüş değil. Basit kol ağrısı gibi yan etkiler. Elinizde böyle bir olanak varken bunu yapmamak akılcı olmazdı. O nedenle bunun yapılması gerekiyor. Yani bu insanları bekletip 6 ay sonra gelecek mRNA aşılarından yapalım demek çılgınlık olurdu. Toplumsal bağışıklık için biraz daha fazla insanı aşılamayı gerektirebilir. Sonuçta aşıların bulaşıcılığı ne kadar engellediği sorusunun yanıtını hiçbir aşı için bilmiyoruz. Yaşayarak öğreneceğiz, çünkü çok ağır bir pandeminin içinde geldi bu aşılar bize. Ama büyük, olumlu etkiler sağlayacak bu aşı. Onun için bunları yapıyoruz ve önümüzdeki günlerde de çok kısa bir süre içerisinde sonuçlarını takip edeceğiz zaten”  https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/bilim-kurulu-uyesi-sinovac-asisinin-etkinlik-oraninda-ulkeler-arasindaki-farki-acikladi-6212376/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Otonom elektrikli scooter

  A

  Giderken durmayıp birine çarpıyormuşşsun :)

  Otonom giderken üstün binilince ne yapacak :))

  Yorumlar (6) Yorum Yaz Forumda Gör
  august landmesser 1 ay ( Mesaj Silindi )
  forumda faz3 için gönüllü olanların konusu var mı ?
  B BumberShoot (Oğuzhan Bilgen) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Özet olarak aşı çalışmalarını istediğimiz sonuç çıkana kadar manipüle ettik diyor.
  D DH Misafiri 1 ay ( Mesaj Silindi )
  İnaktif aşı olmasından dolayı koruyuculuk oranından ziyade orta ve uzun vadede yan etkileri benim için daha önemli. mRna aşılar henüz çok yeni evet belki geleceğin teknolojisi ama henüz orta ve uzun vadeye ilişkin bir veri yok. Çok anlamamakla birlikte orta ve uzun vadede eğer ki bir sorun çıkarsa bunun telafisinin de güç olacağı kanısındayım. Örneğin ileride bayanlarda hamile kalma konusunda veya bebeğin sağlığına bir etkisi olup olmadığı gibi.

  Düz mantık gidecek olursak nasıl ilk çıkan telefon, otomobil vs de sıkıntılar oluyorsa o nedenle mrna ya güvenemiyorum. Bence geleceğin teknolojisi ama biraz daha olgunlaşması lazım.

  O nedenle favori aşım inaktif herhangi bir aşı ki şu durumda sinovac gibi duruyor. MRna aşısı yaptırmayı düşünmem şahsen. Yerli inaktif aşı yaptırır mıyım onu da yaptırmam çünkü nasıl Mrna aşılar daha yeniyse ülke olarak aşı konusunda da yeni olduğumuzu düşünmüyorum.

  Maddi anlamda sıkıntısı olmayan aşı olduktan sonra antikor testi yaptırabilir aslında.
  M Murat.Ak (Murat Ak) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Bence hiç dışarı çıkmayan ve hiç kimse ile görüşmeyen bir gruba hiç işe yaramayan bir aşı yapın. Sonra etkinlik oranı %100 çıktı diye sevinin. :) Buna da bilim deyin.
  Peki şimdi ilk dozlar doktorlara yapıldı ee ne olacak etkinlik oranı ne çıkacak acaba?
  gun (Gün Oksay) 1 ay ( Mesaj Silindi ) Murat.Ak
  Brezilya’da zaten sağlık çalışanlarına her yaş grubuna devamlı virüsle karşılaşan gruba yapmış sonra toplumu koruma oranı,%50 diyor buna da bilim diyor.  Aşının toplumu koruma oranı önemli. Hasta etmeyen virüs bulaşsa ne olur ? Kimseyi etkilemez. Yinede bulaşır ama az bulaşır.
  Rasputin13 (A T) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Ben aşının etkinlik oranından çok yan etki durumuna bakıyorum artık. Sanırım sinovac aşısıyla ilgili işe yaramıyor tarzı hiçbir açıklama yok. En düşük çıkan %50 etkinlik durumu da aşının genel etkinliği değil zira aynı açıklamada aşıyı olan kimsede ağır semptom görülmediği yazıyor. Yani buradan aşıyı olanların hasta olabileceği ama olsa bile hafif atlatacağı kesinlik kazanmış durumda (aksi açıklama görmedim). Hal böyle olunca aşı olan şu kadar insan öldü gibi haberler daha çok ilgimi çekmeye başladı. Bakalım ilerleyen dönemlerde sinovac için böyle söylemler artacak mı.
  Fortune 4 1 ay ( Mesaj Silindi ) Rasputin13
  Diğer marka asılarda ölen olmustur cünkü onlarda canlı virüs var.. Bagısıklık sistemi cok zayıf adama yaparsan coronadan gider tabii.. Bundaki yan etkiden kasıt gecici ates, kas ağrısı, yorgunluk gibi grip benzeri seylerdir mutlaka.. Bunlar normal grip aşsında da var.. Vücut ölü virüse karsı savunmaya geciyor bağısıklık sistemi devreye giriyor grip olmus gibi hissediyorsun.. Yani asıyı olmak ölümcül bir yan etki olusturmuyor ya da kisi hastalanıp corona olmuyor.. Bunun icinde etkisiz hale getirilmis virüs var.. Hastalık ya da ciddi yan etki olusturması mümkün değil.. Virus harici maddelere karsı alerji olabilir en fazla o da milyonda bir ölümcüldür yani.. Ailendeki yaslılar sıraları gelince asıyı olsunlar bir sey olmaz..
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 ay Range Rover Evoque'un 1.5 litre benzinli motor seçeneği Türkiye'de: İşte fiyatı 1 ay Peaky Blinders filmi doğrulandı: Seri finali olacak 1 ay Akıllı saatler, COVID-19'un erken teşhisine yardımcı olabilir 1 ay Microsoft, Amazon ve Google bazı büyük çaplı oyun stüdyolarını satın almak istiyor 1 ay Ocak ayında Xbox Game Pass'e eklenecek yeni oyunlar belli oldu: Desperados III, Control ve daha fazlası 1 ay Omsan Lojistik, Marmaray ile deniz altından otomobil taşıyarak bir ilke imza attı 1 ay Discovery, BluTV'ye ortak oldu! Discovery içerikleri BluTV'de yayınlanacak 1 ay Citroen'in ucuz elektrikli aracı 'Ami' Türkiye'ye gelebilir 1 ay M1 destekli Mac'ler için Microsoft, Edge'in beta sürümünü yayınladı 1 ay Black Panther 2'de Chadwick Boseman herhangi bir şekilde olmayacak; film Wakanda'nın kendisine odaklanacak 1 ay Müjde! GeForce NOW Türkiye sunucuları açılıyor 1 ay Porsche Taycan'ın yeni versiyonundan ipucu geldi: Ucuz versiyon mu geliyor? 1 ay Huawei’ye lisans izni de yok 1 ay AMD: "Daha güçlü ve daha hızlıyız" | Ryzen 5000 Mobile geldi 1 ay NASA, Türkiye'yi uyardı: "Kuraklık yüzünden mahsul üretemeyebilirsiniz" 1 ay Bir rüya sona eriyor: Optane bellekler sona mı geldi? 1 ay Rockstar Games, GTA 6 ile alakalı olabilecek yeni bir NPC teknolojisinin patentini aldı 1 ay Türkiye’ye temsilci atamayan platformlara reklam yasağı başladı mı? 1 ay Samsung'un Exynos işlemcisi PC'lere geliyor: Apple M1'e rakip olacak 1 ay Sinovac firmasından aşının 2.dozuyla ilgili açıklama geldi 1 ay GÖRÜNTÜLENEN Sinovac aşısının etkinlik oranının farklılık sebebi açıklandı Sonraki Dacia'dan yeni SUV: Dacia Bigster 1 ay Peaky Blinders, 6. sezonu ile final yapacak! Çekimler başladı 1 ay Fransız petrol devi Total, dünyanın en büyük fotovoltaik çözümleri üreticisine yatırım yaptı 1 ay Hitman III'ten 4K çıkış fragmanı paylaşıldı 1 ay Samsung da Apple’ın yolunda: Sadece yetkili servisler tamirat yapabilecek 1 ay Sony'nin gizemli yeni oyun stüdyosu, mevcut PlayStation serilerinin yenisini geliştiriyor 1 ay 17.500 TL’lik ödül havuzuna sahip olan Casper Excalibur'un Valorant Turnuvası başladı 1 ay MediaTek'in 6 nm'lik yeni işlemcisinin detayları belli oldu 1 ay MasterCard’lılara Amazon Prime ilk 2 ay hediye 1 ay FIFA 21 eMilli Takım Seçmeleri için başvurular başladı 1 ay Zack Snyder’s Justice League'in 4 saatlik bir film olacağı doğrulandı 1 ay Otomobil fiyatları düşer mi? Tüketici kararsız 1 ay S.T.A.L.K.E.R. 2, ışın izleme ve 4K desteğiyle gelecek; ilk gün Xbox Game Pass'e eklenecek 1 ay 5 bin dolarlık fiyatıyla 130 km menzil sunan elektrikli motosiklet: Sondors Metacycle 1 ay Windows 10'da kritik açık: Tek satır kod sabit diski bozuyor 1 ay Google Mesajlar ve Keşfet uygulamaları Galaxy S21’de yerleşik olacak 1 ay Çinli Linux dağıtımı JingOS fonksiyonelliği ile dikkat çekiyor 1 ay Ormanlar, 2050 yılına kadar oksijen kaynağı yerine karbondioksit kaynağına dönüşebilir 1 ay 3 boyutlu yazıcı Ultimaker 2+ Connect - İnceleme 1 ay Ünlü oyuncu Matt Damon, yeni Thor filminin kadrosuna katıldı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim