Anlık Bildirim

T.rex benzeri küçük kollara sahip yeni bir dinozor türü keşfedildi: Meraxes gigas

Arjantin'de gerçekleştirilen çalışmalarda, 145 ila 66 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen küçük kollara sahip dev bir dinozor türü keşfedildi.                    

Yeni bir dev dinozor türü keşfedildi: Meraxes gigas Tam Boyutta Gör

Arjantin'deki paleontologlar, Meraxes gigas(M.gigas)adı verilen yeni bir dev dinozor türü keşfettiklerini duyurdular. Keşfedilen yeni tür, Tyrannosaurus rex(T.rex) gibi büyük kafasına oranla küçük kollara sahip.

Ölmeden önce 45 yaşındaydı

Arjantin'in kuzey Patagonya bölgesinde gerçekleştirilen bir çalışmada 11 metre uzunluğunda ve dört tondan fazla ağırlığa sahip yeni bir dinozor türü bulundu. M.gigas adındaki tür, büyük ve yırtıcı theropod dinozorlar olan ve 145 ila 66 milyon yıl önce Kretase döneminde yaşamış carcharodontosauridae olarak bilinen bir gruba ait.

Araştırmacılar, öldüğünde 45 yaşında olduğunu düşündükleri dinozorun, eksiksiz bir kolunu, bir ayağını ve kafatasını buldular.

Ernesto Bachmann Paleontoloji Müzesi'nden paleontolog Juan Canale: "M.gigas'ın fosili, daha önce hiç görülmemiş, iskeletin bazı evrimsel eğilimleri ve carcharodontosauridae'lerin anatomisini anlamamıza yardımcı olan kollar ve bacaklar gibi eksiksiz bölgelerini gösteriyor." diyor.

Ekip,  M.gigas'ın T.rex'e evrimleşmiş olabileceğini ve yeni türün, T.rex'ten neredeyse 20 milyon yıl önce neslinin tükendiğini söylüyor. Her iki dinozor da büyük kafa ve küçük kollara sahip olsalar da kemik yapılarının farklı olduğu belirtiliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim