Anlık Bildirim

Yeni sünger türü keşfedildi

Araştırma ekibi daha önceden keşfedilmemiş hexactinellid türü olmayan sünger türü keşfetti ve keşfedilen tür Desmacella hyalina olarak adlandırıldı.

Yeni sünger türü keşfedildi Tam Boyutta Gör

Mercan resifleri genel olarak sıcak bölgelerde bulunmasına rağmen Kanadalı bilim insanları soğuk suda bulunan mercan resiflerinin içerisinde yaşayan yeni bir sünger türü keşfetti.

Mercanlar ve süngerler tamamıyla farklı iki organizma olmasına karşın cam süngerleri veya hexactinellid süngerler olarak adlandırılan süngerler, sünger resiflerini veya diğer adıyla narin cam resiflerini oluşturuyor. Cam süngerlerinin iskelet yapısını ise siliköz iğneler oluşturuyor ve bu süngerler çok nadir olmakla birlikte sadece batı Kanada kıta sahanlığında yer alıyor.

Hexactinellid süngerler

Yeni sünger türü keşfedildi Tam Boyutta Gör

University of Alberta kurumu araştırmacıları uzaktan kumandalı su altı aracıyla ilgili resifleri inceledi ve örnekler topladı.

Araştırma ekibi daha önceden keşfedilmemiş hexactinellid türü olmayan sünger türü keşfetti ve keşfedilen tür Desmacella hyalina olarak adlandırıldı. Ayrıca yeni türün sanıldığı kadar nadir olmadığı ve örnek alınan alanlarda bulunan sünger popülasyonunun %20'sini oluşturduğu tespit edildi.

Yeni sünger türünün cam süngerleriyle olan ilişkisi henüz netlik kazanmasa da araştırmacılar yeni türün resiflerin sağlığı açısından önemli olabileceğini düşünüyor.

Yeni araştırma Marine Biodiversity dergisinde yayımlandı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim