Anlık Bildirim

Yeni TC kimlik kartlarına e-imza sertifikaları entegre edildi

Resmi Gazete'de yürürlüğe giren düzenleme ile yeni kimlik kartları e-imza için kullanılmaya başlandı. Düzenlemenin detayları haberimizde.                        

Yeni TC kimlik kartlarına e-imza sertifikaları entegre edildi Tam Boyutta Gör

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yeni TC kimlik kartlarına elektronik imza özelliğinin geldiğini duyurdu. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre yeni kimlik kartları, güvenli elektronik imza atabilmek için kullanılabilecek.

Sayan, Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) başvuru sahiplerinin kimlikleri TC Kimlik Kartı vasıtasıyla uzaktan doğrulanarak, TC Kimlik Kartlarına uzaktan Nitelikli Elektronik Sertifika yüklenebilecek.

E-imza özelliğinin kimlik kartlarına entegre edilmesiyle kullanıcılar elektronik ortamda kimlik kartlarını kullanarak e-imza atabilecek ve kimlik kartları ile doğrulama yapabilecek. E-imza, birkaç istisna haricinde ıslak imza ile aynı göreve sahip. Özellikle kurumsal kullanımlarda ciddi zaman tasarrufu sağlıyor.

Yeni TC kimlik kartlarına e-imza sertifikaları entegre edildi Tam Boyutta Gör

Firmalardan e-imza satın aldıktan sonra tarafınıza bir USB okuyucu ve sertifika çipi iletiliyor. E-imzayı doğrulamak için bu USB okuyucuya sertifika çipini yerleştirmek gerekiyordu. Şimdi bu okuyuculara sertifika çipinin yanı sıra yeni TC kimlik kartını okutarak da doğrulama yapabiliyoruz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim