Anlık Bildirim

2021 yılında Türkiye'de en çok yatırım alan sektör oyun sektörü oldu

2021'de Türkiye’de en çok yatırım alan sektörler açıklandı. Game Factory ve Startup Centrum’un raporuna göre, geçtiğimiz yıl oyun sektörü 266 milyon dolarla en çok sayıda yatırım alan sektör oldu.

2021'de Türkiye'de en çok yatırım alan sektör oyun sektörü oldu Tam Boyutta Gör

Oyun sektörü ülkemizde özellikle son yıllarda hızlı bir şekilde büyüyor. Ancak elbette hala yolun başındayız diyebiliriz. Geçtiğimiz saatlerde de Game Factory ve Startup Centrum’un 2021 yılı için hazırladığı rapor paylaşıldı.

En Çok Yatırım Alan Sektör

Game Factory ve Startup Centrum’un raporuna göre 2021 yılında oyun sektörü, Türkiye’nin en çok sayıda yatırım alan sektörü oldu. 2020 yılında Türkiye’deki 10 tane oyun girişimi yatırım alırken bu sayı geçtiğimiz yıl 54’e yükseldi. Oyun sektörünün ardından, 2021 yılında 46 tane girişimle yapay zeka alanı 2. sıraya ulaşırken 39 tane girişimle veri & analitik alanı 3. sıraya geldi. Finans alanı ise 34 girişimle 4. sırada yer aldı.

2020 yılında Türk oyun sektörüne yapılan yatırımlar 13,1 milyon dolarken bu sayı geçtiğimiz yıl 266 milyon dolara yükseldi. Bu sayı umuyoruz ki 2022 yılında da aynı, hatta daha yüksek oranda artar.

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, 2021 yılını değerlendirdi ve bu yılki beklentilerini paylaştı. Küçük, Türk oyun sektörünün özellikle mobil ve blockchain teknolojileri alanda dünyadaki ilgi çekici noktalardan biri olmaya devam edeceğini vurguladı.

“Geçtiğimiz yıl 54 tane oyun girişimine yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu 54 girişimin 48 tanesi oyun stüdyosu ve bu 48 oyun stüdyosunun 40 tanesi mobil oyun odaklı. 2021 yılı oyun sektörü için yıldız senelerden birisi oldu. 2022 yılında ise en az 2 tane daha oyun stüdyosunun unicorn olmasıyla hem de blockchain dünyasının oyun tarafındaki entegrasyonlarıyla birlikte Türk oyun sektörüne yapılacak yatırımların 400 milyon doların üstüne çıkmasını bekliyorum.”

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim