Anlık Bildirim

Türkiye'de 500 binden fazla siber saldırı engellendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yerli ve milli olarak geliştirilen uygulamalar sayesinde 500 binden fazla siber saldırının engellendiğini açıkladı.

500 binden fazla siber saldırı milli uygulamlarla engellendi Tam Boyutta Gör

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, alınan önlemler ve geliştirilen yerli ve milli uygulamalar sayesinde yılın başından Ekim ayına kadar 60 bin 795 siber saldırı engellendiğini söyledi. Dahası Karaismailoğlu, 2017'den bu yana ise toplamda 502 bin 386 siber saldırının engellendiğini ekledi. 

Karaismailoğlu yazılı açıklamasında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki uygulamalarla siber güvenlikte ciddi önlemler aldıklarının altını çizdi. Saldırıların, operatörler tarafından dağıtık servis dışı bırakma (DDoS), oltalama (Phishing) ve spam olarak gerçekleştiğini bildiren Karaismailoğlu, ulusal siber güvenliğin sağlanmasının herkesin öncelikli gündemi olduğunu ifade etti.

500 binden fazla siber saldırı milli uygulamlarla engellendi

Karaismailoğlu açıklamasında AVCI, AZAD ve KASIRGA isimli yerli uygulamalarla ve yapay zeka teknolojileri kullanarak 750 sahte konferans uygulaması tespit ettiklerini ifade etti. Bununla birlikte bu teknolojiler sayesinde uzaktan yönetim servislerinde 31 bin 132 zafiyet tespit edildiğini ekledi. Karaismailoğlu ayrıca verilerin uzman analistler tarafından daha verimli şekilde yönetilmesi ve tespit edilen siber güvenlik eksikliklerine ilişkin bilgilerin ilgili taraflara daha hızlı ulaştırılması için yerli ve milli KULE yazılımı da geliştirdiklerini belirtti. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim