Geçtiğimiz günlerde e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM verilerinin hacklendiği iddiaları ortaya atılmıştı. E-Devlet’ten konu hakkında resmi açıklama yapıldı ve hack iddiaları yalanlandı.
E-Devlet’ten yayınlanan basın açıklamasına göre sistemlerde herhangi bir veri sızıntısı yaşanmadı. Söz konusu içerikteki elde edilen verilerin oltalama (fishing) veya virüs ile elde edildiği tespit edildi. Yani ele geçirilen verilerde kullanıcı kaynaklı güvenlik zafiyeti yaşandı.
Ele geçirilen verilerde isim, TC no, yaş, kilo, boy ve çocuklarının adı bilgileri yer alıyor. Toplam 7 milyon satır verinin olduğu set için 600 dolar talep ediliyor.
E-Devlet’ten yapılan açıklama şöyle:
"2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye’nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerde kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır. Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır. Bireylere yönelik Siber Güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir"
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
![DH Android Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-android.png)
![DH iOS Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-ios.png)
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
![Profil resmi](https://www.donanimhaber.com/images/upfiles/1615937/f6cd3016-c780-429c-adf4-3d9f5892db14.gif)
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü
GENEL İSTATİSTİKLER
9561 kez okundu.
16 kişi, toplam 16 yorum yazdı.
HABERİN ETİKETLERİ
Güvenlik, e-devlet ve