Anlık Bildirim

AMD Radeon Fury X2 için isim değişikliği iddiası

Bu yılın en çok merak edilen ekran kartlarından birisi olan Radeon R9 Fury X2, büyük ihtimalle bugün akşam itibariyle lanse edilecek. Yeni ekran kartının farklı bir isme bürüneceği gündemde.
Oy Ver

AMD'nin bugün itibariyle çift Fiji XT grafik birimi taşıyan Radeon R9 Fury X2 ekran kartını lanse etmesi bekleniyor. Gelen son bilgiler, yeni ekran kartı ile hem isim değişikliği, hem de strateji değişikliği olacağını gösteriyor.

Elde edilen yeni bilgilere göre, dünyanın en güçlü ekran kartı, Radeon Pro Duo adıyla lanse edilecek. Bu isimlendirme, iki farklı aileyi bir araya getiriyor. Birisi son kullanıcıya hitap eden Radeon ailesi, diğeri de sunucu ve iş istasyonlarına hitap eden FirePro ailesi. AMD, en güçlü ekran kartını daha çok kurumlara ve geliştiricilere sunmak istiyor.

Bunun benzerini Nvidia, Titan X ekran kartı ile yapıyor. Örneğin, EPIC Games stüdyolarında, Titan X grafik kartı barındıran sistemler mevcut ve oyunlar bu makinelerle geliştiriliyor. AMD de, Radeon Pro Duo barındıran kompakt sistemler için Falcon Northwest ve Maingear gibi üreticilerle görüşme halinde.

AMD Radeon Pro Duo


Daha önce gündeme geldiği üzere, AMD Radeon Pro Duo ekran kartında 8192 Stream işlemcisi bulunuyor. 128 adet GCN işlem birimi yanında, 128 ROP ve 512 desen haritalama birimi yer alıyor. 1000MHz'e kadar saat frekansı olan kart 2x4GB olmak üzere toplamda 8GB HBM bellek barındırıyor. Toplam bellek bant genişliği ise bu sayede 1Tbps değerine erişebiliyor. Kartta ayrıca sıvı soğutma, 375Watt ısıl tasarım gücü gibi diğer ayrıntılar yer alacak.

AMD yöneticisi Roy Taylor, Radeon Pro Duo ekran kartının 12TFLOPS SP performans seviyesine ulaşacağını ve dünyanın en hızlı GPU çözümü olacağını belirtiyor. Radeon R9 295X2 ekran kartının performansı ise 11.5TFLOPS seviyesindeydi. Ayrıca kart 500W ısıl tasarım gücüne sahipti. Bu bakımdan Radeon Pro Duo, daha düşük enerji tüketiminde bir miktar daha iyi performans değerlerine ulaşmayı başarıyor. Ayrıca yeni Crossfire DMA teknolojisi ile, grafik birimleri daha iyi ve daha verimli bir şekilde haberleşebiliyor.

Diğer taraftan Radeon Pro Duo ekran kartında, baskılı devre kartının oldukça uzun olduğu ve üzerinde 3 adet 8 pinli güç bağlantısının yer aldığı ifade ediliyor. AMD'nin kartı ilk gösterdiği dönemde, üzerinde iki güç girişi yer alıyordu. Anlaşılan firma, ekstra güç için bazı değişiklikler yapmış. Ayrıca, kartın soğutulması da Cooler Master imzalı bir sıvı soğutucu tarafından sağlanacak.


AMD Radeon Pro Duo ekran kartının en erken, Mayıs ayında piyasaya çıkacağı konuşuluyor. AMD daha çok kurumları hedeflediği için, aynı dönemde piyasaya çıkması beklenen Polaris tabanlı yeni ekran kartlarının satışını çok etkilemeyecek. Kartın yaklaşık olarak 1500$ civarında bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Bugün ayrıca, Radeon Pro Duo barındıran farklı bilgisayar sistemlerinin de görücüye çıkacağı dile getiriliyor.
 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim