Anlık Bildirim

Apple ve Visa’ya patent hırsızlığı suçlaması

Küçük bir finansal hizmetler şirketi olan USR; Apple ve Visa’ya Apple Pay’da kullanılan teknolojinin kendisine ait olduğu ancak izinsiz bir şekilde kullanıldığı gerekçesiyle dava açtı.
Oy Ver

USR isimli Boston merkezli küçük bir şirket geçtiğimiz haftasonu Apple ve Visa’ya dava açtı. Şirketin iddiası ise Apple ve Visa’nın birlikte çalıştığı ve 2014 yılında kullanıcıların hizmetine sunulduğu Apple Pay ödeme sisteminde USR’e ait patentli teknolojilerin kasıtlı olarak ihlal edildi. Daha önce de hem Apple’ı hem de Visa’yı çeşitli patent davalarında bazen kendi patenti ihlal edilen bazen ise başka şirketlerin patentini ihlal eden konumunda görmüştük ancak USR’in geçmişte bu iki şirketin kapısını çalmış olması işi bambaşka bir noktaya götürüyor.

Visa ve Apple Anlaşarak USR'in Teklifini Reddetti

USR’ın açıklamasına göre 2010 yılında şirket daha önce benzeri geliştirilmemiş güvenlik ve ödeme yöntemleri üzerine çalışmış ve yeni teknolojiler (parmakizi taraması, biyometrik kimlik onayı, tek kullanımlık şifre gibi)ortaya koymuştu. Bu teknolojileri pazarlamak üzere Apple’ın kapısını çalan ve teknolojilerini tanıtan USR, Apple tarafından reddedildi. Aynı dönemde USR Genel Müdürü Kenneth Weiss, Visa ile de kapsamlı ve gizli görüşmeler yaptı ancak USR’in iddiasına göre Visa da Apple ile anlaşarak USR’in tekliflerini reddetti ve daha sonra Visa ve Apple USR’in teknolojisi üzerine Apple Pay’i oluşturdu.

Geçmişte iki şirketin de kendi tekliflerini reddedip daha sonra benzer bir teknolojiyi sunmalarının tesadüf olmadığını düşünen Weiss, "Büyük şirketlerin, yenilik, ürün veya teknolojilerdeki iyileştirme önerileri için teklifleri reddetmesi nadir rastalanan bir durum değildir. Bazen bu şirketler patentleri ihlal eder ve bir patent sahibini icat ettiği teknolojiden maddi olarak yararlanmak için dava açmaya zorlar." dedi.

Konuyla ilgili Apple ve Visa henüz bir açıklama yapmış değil ancak USR’in mahkeme tarafından haklı bulunması durumunda iki şirketi de zor bir süreç bekleyebilir zira USR hem kendisine ait patentlerin kullanımının durdurulmasını yani Apple Pay’in kullanımına büyük ölçüde son vermeyi hem de patentlerin kullanımdan doğan gelirden kendisine ait olan miktarın verilmesini istiyor. Tabi bu kısım davanın ticari boyutu. USR haklı çıktığı takdirde kendisine ait teknolojinin kasıtlı olarak izinsiz kullanıldığı için ceza yoluna da başvurabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim