Anlık Bildirim

Audi "Akıllı Enerji Ağı" denemelerine başladı

Alman otomobil devi Audi, sanal enerji santrali denemelerine başladığını duyurdu. Şirket binlerce bireysel enerji kaynağını birbirine bağlayarak akıllı enerji ağı kuruyor.
Otomobil üreticisi Audi, "Akıllı Enerji Ağı" olarak adlandırdığı sistemin denemelerine başladığını duyurdu. Şirket binlerce bireysel enerji kaynağının, genellikle güneş paneli olan evlerin bağlanabileceği, böylece enerjinin ihtiyaç duyulan yerlere ulaşabileceği bir sanal enerji santrali kurmuş durumda.
Pilot program şu anda Ingolstadt ve Zürih bölgesindeki hanelerde denenmeye başladı. Audi güneş paneli ve pil depolama sistemi bulunan hanelerdeki bu sistemlerin tümünü, toplanan enerjiyi haneler arasında akıllı şekilde dağıtmak için tasarlanmış bir yazılım aracılığıyla birbirine bağladı.

Elektrik faturalarını azaltacak

Enerji dağıtımı, İsviçre merkezli Ampard tarafından geliştirilen yazılım kullanılarak, mevcut elektrik hattı üzerinden yapılıyor. Yazılım ister evlere elektrik sağlamak isterse de elektrikli otomobilleri şarj etmek için olsun, enerjiyi hanelerden gelen taleplere göre dağıtabilme yeteneğine sahip. Bu elbette ki büyük şehirlerde enerji santrallerinde üretilen enerjinin dağıtımı için yapılan bir şey ancak bireysel hanelerde üretilen enerji ile ilk kez yapıldı.
Sonuç olarak enerji ağdaki hanelere dengelenmiş oluyor. Yani bir başka deyişle Audi'nin akıllı enerji ağının, üretilen enerji miktarı ile fiilen kullanılan miktar arasındaki dalgalanmaları ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz. Böylece sisteme dahil hanelerin enerji ihtiyacının büyük bir bölümü bu ağdan karşılandığı için, dış şebekeden enerji ihtiyacı azalan evlerin elektrik faturaları da düşmüş oluyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim