Anlık Bildirim

Avrupa Birliği, 2021'den itibaren araçlarda bu özellikleri zorunlu tutacak

Avrupa Birliği Komisyonu, trafik kazasına bağlı ölüm ve yaralanmaların önüne geçmek amacıyla 2021 yılından başlamak üzere araçlardaki bazı güvenlik ekipmanlarını zorunlu hale getirecek.

Avrupa Birliği, 2021'den itibaren araçlarda bu özellikleri zorunlu tutacak Tam Boyutta Gör
 

Trafik kazalarını ve buna bağlı ölümleri azaltmak için araçlara eklenen güvenlik ekipmanları her geçen gün artıyor. Üst seviye araçlarda standart olarak sunulan bu ekipmanlar, genelde aşağı doğru gidildikçe pahalı birer opsiyon halini almaya başlıyor. Buna bir çözüm getirmeyi amaçlayan Avrupa Komisyonu, 2021 yılı itibariyle üretilecek yeni araçlarda zorunlu tutulması gereken özellikleri listeledi.

Avrupa Komisyonu’na göre, 2021 yılı itibariyle üretilen araçlarda gelişmiş acil durum freni, standart alkol kilidi, uyuklama ve dikkat algılayıcı, dikkat dağınıklığı teşhis ve önleme, kaza veri kaydedicisi, akıllı hız asistanı, şerit takip asistanı, ve geri görüş kamerası gibi sistemlerin standart olarak bulunması gerekiyor.

Yukarıdaki özellikler 2009 yılından bu yana Avrupa Birliği’ndeki araçların minimum güvenlik standartlarında yapılan ilk güncelleme olarak karşımıza çıkıyor. Bunların pek çoğu günümüz araçlarında da yer alıyor, fakat genellikle opsiyon olarak müşterinin tercihine bırakılıyor. Komisyon, zorunlu tutulacak bu sistemlerin araç fiyatlarına etki etmeyeceğini belirtiyor.

2010 yılı itibariyle Avrupa yollarında trafik kazası sonucu ölen insan sayısının %20 oranında azaltıldığı belirtiliyor. Fakat Avrupa Komisyonu 2013 yılı ve sonrasında gözle görülür bir düşüş yaşanmadığını ve buna bir çözüm getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Yapılan araştırmalar, Avrupa’da her yıl 26 bin insanın trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini gösteriyor. Alınacak yeni önlemler ile ölüm ve ağır yaralanma sayısının 2030 yılı itibariyle yarıya düşürülmesi hedefleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim