Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  29 Mart 2017, 17:30 (Güncellendi, 4 yıl)
  6,3b
  1
  90
  Web Siteleri
  Haber Editörü
  Oy Ver
   
  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından Hollandalı Booking.com’a açılan davada ilk karar verildi. Buna göre birlik üyesi seyahat acentalarına karşı haksız rekabet yürütüldüğü gerekçesiyle, İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın bugünkü duruşmasında siteye tedbir uygulanması kararlaştırıldı. Yani Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.
  İlginizi Çekebilir Avatar Google yediği ceza nedeniyle Türkiye'deki reklamlarını durduruyor Ayrıca Bkz. "Türkiye'nin tamamen elektrikli ilk otobüs filosu İzmir'de hizmete giriyor"
  Kararda geçen ifadelere göre Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulacağı, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı gönderileceği belirtiliyor.

  Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz ocak ayında "Rekabetin Korunması Hakkında Kanun"un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak gerçekleştirilen soruşturma neticesinde Booking.com BV şirketine 2 milyon 543 bin 992,85 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırılmıştı.

  TÜRSAB tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde:

  "Değerli üyeler,

  Birlik üyesi seyahat acentaları ile turizm sektörünün önemli sorunu olan ve booking.com internet sitesi üzerinden yürütülen seyahat acentaları aleyhine haksız rekabet oluşturan faaliyetlerin durdurulmasına yönelik; TÜRSAB tarafından İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın, 29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmasında TEDBİR TALEBİMİZ KABUL EDİLMİŞTİR.

  Sayın mahkeme;

  Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.

  TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.

  Konu bilgilerinize sunulur.

  Saygılarımızla,

  TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ"


  http://www.tursab.org.tr/tr/tursabdan-haberler/genel-duyurular/tursabdan-onemli-aciklama-tursab-tarafindan-acilan-davada-bookingcomun-haksiz-rekabet-olusturan-faaliyetlerini-durdurma-karari-verildi_15974.html
  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  G Guest-9D2914531 4 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Dünyanın her yerinde devlet halk içindir, bir bizde halk devlet içindir
  Ussuz (mehmet ) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Haksız rekabet derken vatandaşa yeterince geçiremedikleri için mi? Tam anlamadım bu meseleyi
  asiruhh1903 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Bir gün de vatandaşın yararına bir haber görelim be vallahi yeter.
  Yorumlar (73) Yorum Yaz Forumda Gör
  G Guest-96C8A0517 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Türsab sonuna kadar haklı. Online otel platformunda kısa süre çalışmıştım. Bu konuyu tartışmak isteyen pm den yazsın.  Bu arada merak edenler için Booking sadece Türkiye de kapalı. Yurt dışından bir şahıs Türkiye'de ki konaklaması için Booking kullanabiliyor. Kullanmak isteyen vpn ile yine kullanabilir.
  por favor (ssena arıkuşu) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Google, Facebook, Twitter hemen hepsi için; AB ülkelerinde, internet ve sosyal medyadaki gelirleri icin ‘vergi tartışması’ yaşanıyor. Vergi almak isteyen ülkelerin söyledikleri şu: “Şirket merkezin benim ülkemde olmasa da benim ülkemden reklam vb. gelir elde ediyorsun ama vergisini ödemiyorsun.”

  Türkiye’deki tartışmada aynı... Booking.com’u mahkemeye veren TÜRSAB’da aynı şeyi söylüyor: “Türkiye’deki otellerden gelir elde ediyorsun ama Türkiye’ye vergi vermiyorsun. Vergi veren acentalarla haksız rekabet ediyorsun” diyor. Mahkemede bu iddia üzerine Booking com’un Türkiye’den otel rezervasyonu yapmasını engelledi. (Yurt dışından Türkiye’deki oteller için rezervasyon ise yapılabiliyor, bir engel yok.)

  Türkiye’de daha önce diğer sosyal medya şirketleri için de aynı tartışmalar yaşanmıştı. Merkezi yurt dışında olan bazı şirketler, yurt içinde elektronik ortamda gelir elde ediyor olsa da yurt içinde işyerleri bulunmuyor. İşyerleri olmayınca vergi istenecek muhatap da bulunamıyor. Yani; işyeri olmadığından gelir elde edenle yurt içinde temas kurulamıyor, vergi alınamıyor.

  İdeal durum ise şu; ‘Yurt içinde ofis açsın, vergisini de ödesin... Diğer yandan ticari faaliyeti de kazanci da devam etsin’. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de bu yönde açıklama yaptı... “Bizim şartlarımızla o firmayı Türkiye’ye kazandırmak lazım. Türkiye’ye gelsin, biz de onun endişelerini giderelim. Farklı şekilde, teşviklerle, desteklerle ikna edebiliriz diye düşünüyorum.” dedi.

  VUK Taslağında ‘elektronik işyeri’ tanımlanıyor.

  Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) halen işyeri “...ticari, sınai, zirai veya mesleki bir faaliyetin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan yer” şeklinde fiziki ortam olarak tarif ediliyor. ‘Mağaza, yazıhane, imalathane, şube, depo, ...’ gibi örnekler de veriliyor. (VUK Md. 156)

  Değiştirilmesi düşünülen VUK tasarısında ise ‘elektronik işyeri’ kavramı yasa metninin içine dâhil oluyor.

  ‘İş yeri’ başlığının altında “...elektronik ortam veya alanlar gibi ticari, sınai, zirai veya mesleki bir faaliyetin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan yerdir.” şeklinde elektronik işyerini de tarif ediyor. (VUK Tasarısı Md.129) Ayrıca ‘Elektronik ortamda iş yeri’ başlığı altında “ İnternet, ekstranet, intranet ya da benzeri bir telekomünikasyon ortam veya aracının ticari, sınai veya mesleki faaliyete tahsis edilmesi veya bu faaliyetlerde kullanılması durumunda elektronik ortamda iş yeri oluşur...” şeklinde işyerinin nasıl oluşacağı da anlatılıyor.

  Ve taslağın 130’uncu maddesinde Maliye Bakanlığı’na uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemek için yetki de veriliyor.

  VUK’daki değişiklikler de tek başına yurt dışında yerleşik firmaların vergilendirilmesi tartışmasını sonlandırmayacaktır. Ayrıca Türkiye’nin de üyesi olduğu OECD ve G20 ülkeleri arasında bilgi değişimi anlaşmaları, vb. yollarla ülke mali kurumlarının iletişim halinde olmaları da gerekecektir.

  Sade vatandaş reklam geliri elde ederse vergisi var mı?

  Yalnızca dev şirketler sosyal paylaşım siteleri ve sosyal ağ alanlarına reklam almıyor. Sade vatandaşların sosyal medya hesapları da; çok sayıda takipçiye ulaştığında veya paylaştıkları içerikler çok sayıda ‘tık’ aldığında, reklam verenler için cazip bir alan olarak görülebiliyor. Facebook, Twitter, İnstagram gibi ortamlarda reklam yayınlandığında karşılığında vatandaş gelir de elde ediyor haliyle... Peki; bu gelirlerden dolayı sade vatandaşın vergi ödeme yükümlülüğü de doğuyor mu?

  Maliye’nin yaklaşımı şöyle: “İnternet ortamlarından elde edilen reklam gelirleri; devamlı olarak ve bir organizasyon dâhilinde elde ediliyorsa vergiye tabi ‘ticari kazanç’ sayılır” diyor. Ve hem Gelir Vergisi (GV) hem KDV’si reklam geliri elde edenden isteniyor. Tabiki beyanname verme ödevi de beraberinde gelir elde eden vatandaşa yükleniyor. Devamlılık ve organizasyon dâhilinde reklam geliri elde edildiği görülmüyorsa; vatandaştan herhangi bir vergi de istenmiyor. Dolayısıyla reklam gelirini birden çok kez elde edenler için vergi-ceza riski de beraberinde oluşuyor. İnternetten reklam geliri elde eden kişi sayısı ve reklam pastasındaki artışla büyüyen pazarda ‘devamlılık’ ve ‘organizasyon dâhilinde’ kavramları somutlaştırılmalı. Normalde vergi mükellefi olmayan kişilerin hangi durumda vergi mükellefi olabilecekleri; reklam gelirlerinin adeti ve tutarı gibi somut kriterlerle açıklığa kavuşturulması gerekiyor.  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-karabiyik/booking-com-neden-vergi-odemiyor-40424594
  KissOfH3ll (Burak Erdoğan) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  arkadaşlar vpn le otel bulabiliyorum misal izmirde bir otel ayarlasam otele gidince sıkıntı yaşar mıyım?
  ComradeMRX 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  En büyük düşüş Alman turistte

  Yılın ilk 3 ayında Antalya’ya gelen yabancı sayısı yüzde 27 düştü. Alman turist sayısındaki gerileme ise yüzde 54’ü buldu  http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/en-buyuk-dusus-alman-turistte-1775206/
  por favor (ssena arıkuşu) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Hürriyet’in TÜRSAB ve Edirne Belediyesi’yle birlikte düzenlediği Edirne’yi Keşfet etkinliği için Edirne’deydik.

  Gider gitmez de hemen TÜRSAB Belediye Başkanı Başaran Ulusoy’u yakaladım, “Neden Booking.com’u engellettiniz?” diye sordum.

  Başkan her zamanki eğlenceli üslubuyla 5 maddede açıkladı olayı bana:

  1- Türkiye’de vergi ödemiyorlar, buradan kazandıklarının vergisini buraya ödemek zorundalar.

  2- Haksız rekabete yol açıyorlar, “En ucuz fiyat bizde” lafını kullandıkları için daha önce ceza yediler.

  3- Vergi ödemedikleri için turizm acentelerinden daha ucuz fiyat verebiliyorlar, nerede var böyle Yağma Hasan’ın böreği!

  4- Yüzde 20’den başlayıp yüzde 50’ye kadar komisyon alıyorlar. Vermeyeni sonraki sayfalara atıyorlar.

  5- Gelsinler burada ofislerini açsınlar, vergilerini ödesinler, TÜRSAB’a üye olsunlar (bunun yasası var, üye olmadan turizm ve seyahat yapamazsınız). Bunları yaparlarsa biz neden itiraz edelim onlara...


  “Neden bunu böyle düzgün anlatmadınız kamuoyuna?” dedim Başaran Ulusoy’a...

  “Yıllardır bununla mücadele ediyoruz, o konuda biraz eksik kalmış olabiliriz. Çarşamba günü (bugün) basın toplantısı düzenleyeceğiz” dedi.

  Bugünkü toplantıda Türk turizmine etkisi olup olmadığını da anlatacak Başkan...

  Üstelik bu kısıtlama sadece Booking.com’la kalmayacak, Trivago, Tatil.com gibi siteleri de kapsayacakmış.

  “Ama çok kolay hallediyorduk, şimdi nasıl halledeceğiz rezervasyon işini?” dedim

  “Her gün acenteler 6 sayfa ilan veriyor Hürriyet’e, aç bak” dedi gülerek...

  Başkan Ulusoy’la Edirne’de yaptığımız sohbetten sonra ben Booking.com meselesine ikna oldum.

  Youtube ile Facebook’ta da aynı şey olmuştu geçmişte, sonra tıpış tıpış Türkiye’de ofis kurup vergi ödemeye başladılar.

  Booking.com da aynısını yapmalı, kuralına göre oynamalı...  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/cengiz-semercioglu/booking-com-vergi-odemeli-40416989
  mjj_renegade (mjj Renegade) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Arkadaşlar Booking.com'un kapatılması tamamen tüketicinin ve sektörün aleyhine bir karardır. Bu sebeple İtiraz ediyoruz. Evet BTK kapatmamıştır fakat sonuç itibariyle site ilgili mahkemenin kararına uyarak faaliyetlerini kendisi durdurmuştur. Çok talihsiz bir karardır. Bu sebeple bir imza kampanyası başlattık change org da. İmza kampanyasına siz de destek verin.  Kampanyayı imzalamak için:  https://www.change.org/p/t%C3%BCkoder-t%C3%BCketicinin-yarar%C4%B1na-olan-booking-com-un-kapat%C4%B1lmas%C4%B1na-itiraz-ediyoruz?recruiter=194089986&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink
  AnadoluEfes 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Booking iyidi ya gecen ameliyat icin istanbula gittim hastaneye yakın en iyi oteli gosterdi girdim 2dk rezervasyon yaptim işimi hallettim
  aksinaletinsan (mert Yucel) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Vergi veriyor diyende var vermiyor diyende var. Vermiyorsa hakediyor.


  Baska bir olayda


  Madem bu adamların yaptığı yanlış, bu yanlisa ortak olan otellerede ceza verilsin. !
  Gatetrans (.. .) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Açıkçası turistleri baltalama yönünde bir hareket gibi görünse de bence mantıklı bir karar. Hatta şimdi tripadvisor ve Trivago da var hedefte. Genel sorun adamların iş yapıp vergi vermemesi. Ülke içindeki turizimciyi zor durumda bırakması. Yani şöyle düşün. 2 firma var biri yabancı biri türk. Türk olan iş yapıyor vergi veriyor yabancı olan iş yapıyor ama vergi vermiyor. Yani adam kalmış gelmiş senin ülkende ürün satıyor ama ben vergi vermiyecem diyor. Ama sen ürün satıyorsun vergi veriyorsun. Defalarca uyarı verilmiş ama adamlar umursamamış bile. Bence oldukça yerinde bir karar, adam seni sallamıyorum diyor resmen. Avrupa ülkelerinde bu tip sistemlere herkes "vay bee ne kadar da düzenliler" derken burada olunca firmaları savunmaya geçiyorsunuz biraz.  Ülke içinde iş yapıp vergi vermeyen adam işi yapmasın kardeşim. Bu ülkenin de turizmcisi var sonuçta. Objektif düşünün biraz.
  A aycibin (Yalım Dilmen) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Ülkede turist fazlası var heralde azaltmaya çalışıyorlar.ulan bir gıdım Avrupalı turist geliyirdu onu da booking'le kisitladiniz.kufur ettirecekler zorla kandil gecesi
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  6320 kez okundu.
  63 kişi, toplam 73 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  Türkiye Haberleri, ceza ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 4 yıl Ulaştırma Bakanı’ndan "ucuz internet" müjdesi! 4 yıl TÜMOSAN, kendi geliştirdiği iki dizel motoru duyurdu 4 yıl BTK Başkanı Sayan: Booking.com'u biz engellemedik, kendileri erişime kapattı 4 yıl Domino’s Pizza, siparişleri robotla teslim edecek 4 yıl Samsung'un online alışveriş sitesi Türkiye’de kullanıma sunuldu 4 yıl Tesla çalışanı ırkçı muamele gördüğü gerekçesiyle şirkete dava açtı 4 yıl İnsanları işinden eden robotlar, ücretleri de düşürüyor 4 yıl Android 8.0 ile gelen 20 yenilik - Bölüm 3 4 yıl AMD Radeon RX 570 ekran kartı sızdırıldı 4 yıl ABD Temsilciler Meclisi de internet verilerinin satılmasını onayladı 4 yıl Samsung Galaxy S8 ve S8+ inceleme [Canlı Soru-Cevap ve iPhone 7 Plus Karşılaştırmalı] 4 yıl HTC U yeni amiral gemisi olabilir 4 yıl SpaceX yarın tarihi bir ilke imza atıyor: İlk kez bir roket tekrar fırlatılacak 4 yıl Samsung Galaxy S8'in sahip olduğu 6 yeni özellik 4 yıl Samsung DeX aksesuarı detaylandı 4 yıl Samsung Galaxy S8 Plus ön inceleme 4 yıl Samsung Türkiye’de Ar-Ge merkezi açacak 4 yıl Samsung Galaxy S8 ve S8+ modellerinin Türkiye fiyatları belli oldu 4 yıl Samsung Galaxy S8 serisi karşınızda: Her şey yeniden başlıyor 4 yıl ABD Ticaret Bakanlığı, ZTE’yi kara listeden çıkarıyor 4 yıl GÖRÜNTÜLENEN Booking.com’un Türkiye faaliyetleri mahkeme kararıyla durduruldu! Sonraki Çinli Tencent, Tesla’nın yüzde 5’ini satın aldı 4 yıl Türkiye'nin tamamen elektrikli ilk otobüs filosu İzmir'de hizmete giriyor 4 yıl Sıfır otomobillere kur zammı geliyor: Fiyatlarda ciddi artış yaşanacak 4 yıl Samsung Galaxy S8 canlı yayını | Simultane tercüman eşliğinde 4 yıl Hyundai IONIQ ön inceleme: Türkiye'ye de geliyor! 4 yıl 31 Mart’tan itibaren THY’de ücretsiz Wi-Fi dönemi 4 yıl Jet kiralama uygulaması JetSmarter, bebekler için bağış programı başlatıyor 4 yıl Saf Android deneyimi neler vadediyor? 4 yıl LG G6 günlük 50 bin adet üretiliyor, güvenlik ilk sırada 4 yıl Android 8.0 ile gelen 20 yenilik - Bölüm 2 4 yıl 60 Metre boyundaki dev dronelar havayolu taşımacılığını ucuz hale getirebilir 4 yıl Tomb Raider filminden ilk görüntüler yayınlandı 4 yıl Yeni Hyundai i30’u en yetkili ağızdan dinledik, aracı kısa bir rotada kullandık 4 yıl Call of Duty’nin yeni oyunu İkinci Dünya Savaşı’nı konu alacak 4 yıl FBI’dan kontrol dışı gözetleme: 117 Milyon Amerikalının yüzü FBI’da kayıtlı 4 yıl Bilim insanları ıspanak yaprağını atan bir kalbe çevirdi 4 yıl Yerli baz istasyonu ULAK üzerinden ilk arama gerçekleştirildi 4 yıl Samsung, akıllı saatlere ikinci bir ekran ekliyor 4 yıl ABD’de kayıtlı drone sayısı uçakları ikiye katladı 4 yıl Spider Man Homecoming’in yeni fragmanı paylaşıldı Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim