Anlık Bildirim

Dizel araçların Avrupa'daki gerilemesi sürüyor

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) tarafından paylaşılan satış rakamları, dizel araçların düşüşünü bir kez daha gözler önüne serdi. Benzinli ve elektrikli araçlarda ise durum tam tersi.

Dizel araçların Avrupa'daki gerilemesi sürüyor Tam Boyutta Gör
 

Avrupa’da dizel motorlu araçların satışlarında büyük bir düşüş yaşandığı artık bilinen bir gerçek. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) tarafından açıklanan 2018 yılı ilk çeyrek satışları da bu durumu fazlasıyla destekliyor. Paylaşılan verilere göre, Avrupa’daki dizel satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 17 düşüş gözlendi. Bir başka deyişle, geçen yılın ilk çeyreğine göre 322 bin 622 daha az dizel araç satıldı.

Benzinli ve elektrikli araçlara yaradı 

Dizel tarafında yaşanan bu düşüş, diğer taraftan benzinli ve alternatif enerjiyle çalışan araç satışlarına oldukça olumlu bir şekilde yansıdı. 2017 yılının ilk çeyreğine kıyasla bu yılın aynı döneminde yüzde 14.6 daha fazla benzinli araç satıldı. Bu da yaklaşık 300 bin daha fazla araç anlamına geliyor.

*ECV: elektrikli şarj edilebilir araç *HEV: hibrid elektrikli araç *APV: diğer alternatif enerjili araçlar

Alternatif enerjiyle çalışan araçlar da 2018’in ilk çeyreğinde büyük bir yükseliş gösterdi. Bu kapsamda yer alan elektrik bataryalı araç satışları yüzde 34.3 artarken, şarj edilebilir hibrid satışlarındaki artış da yüzde 60.2’yi gördü. Avrupalı tüketiciler totalde 70 bine yakın daha fazla elektrikli araç satın aldı. (+%47)

Almanya, Norveç'i geride bıraktı 

Elektrikli araç pazarında Norveç’i geride bırakan Almanya, Avrupa’nın en büyük pazarı konumuna yükseldi. Ülkedeki elektrikli araç satışlarında yüzde 70 civarında bir artış yaşandı. İstikrarlı bir şekilde küçülen dizel pazarında satışlar 360 binden 280 bin civarına geriledi. Benzinli araç satışlarında ise geçen yılın aynı dönemine göre 90 bin civarında artış yaşandı.


Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim