Anlık Bildirim

Entegre Ryzen APU’ları ve EPYC işlemcileri duyuruldu

Zen mimarisi ile bilgisayar dünyasının her noktasında var olmayı planlayan AMD şimdi entegre sistemlere el atıyor. Entegre Ryzen APU’ları ve EPYC işlemcileri duyuruldu

AMD’nin entegre sistemlere yönelik olarak Ryzen V1000 APU serisini hazırladığı internete sızdırılmıştı. Bu hafta resmi açıklama geldi. Sadece Ryzen değil EPYC işlemciler de entegre sistemlere adapte ediliyor.

Lisa Su’nun Zen mimarisini bilgisayar dünyasının her köşesine taşıma vaadinin son adımı olan entegre işlemciler, bu segmentte Intel Gemini Lake ve Xeon-D serilerinin hakimiyetine son vermeyi amaçlıyor.

Ryzen V1000 neler sunuyor?

AMD yeni işlemcilerini APU sınıfına sokuyor ancak Ryzen V1000 şeklinde isimlendirmeyi ve masaüstü versiyonlardan farklılaştırmayı tercih etmiş. Yeni APU’lar entegre sistemlere de Ryzen işlemcileri ve Vega grafik birimlerini getiriyor. Abilerinden farklı olarak 12W-54W arasında ısıl tasarım gücüne sahip olan yeni seri bu açıdan biraz daha performansı düşürülmüş olarak geliyor.

2 ve 4 çekirdek olarak hazırlanan yeni tasarımlar 1MB veya 2MB ön bellek barındırıyor. Bellek tarafında ise 32GB’a kadar çift kanal ECC veya standart RAM belleklere destek sunuluyor. Çift kanal DDR4 bellek desteği masaüstü versiyonlardan biraz daha yüksek yani 3,200 MT/s transfer seviyesine çıkabiliyor.

Ryzen 2000G serisinde olduğu gibi Vega 8 ve Vega 11 grafik birimlerinin yer alacağı belirtilen seride işlem performansı 3.6 TFLOPS seviyesine kadar çıkıyor.

16PCIe hattı ve çift 10GbE desteği bulunan Ryzen işlemcilerde üst düzey güvenlik için bir yardımcı işlemci de yer alıyor. Yeni serinin hedefi küçük yapıdaki bilgisayarlar, dijital oyun makineleri, medikal görüntüleme gibi sektörler.

 

Entegre Ryzen APU’ları ve EPYC işlemcileri duyuruldu Tam Boyutta Gör

EPYC Embedded 3000 neler sunuyor?

EPYC Embedded 3000 yine sunucu tarafındaki serinin biraz daha kırpılmış versiyonlarını barındırıyor. 16 çekirdeğe kadar ölçeklenebilen işlemciler 30W-100W arasında ısıl tasarım gücüne sahip.

Maksimum 32MB Seviye 3 önbelleğe çıkabilen işlemcilerde 64 PCIe hattı, 4 kanal bellek, 8 kanala kadar 10GbE bağlantı desteği gibi özellikler bulunuyor. Yine hata bulma, düzeltme, kurtarma gibi temel sunucu desteklerinin yanında güvenlik amaçlı bir yardımcı işlemci de yer alıyor.

EPYC Embedded 3000 serisinin ana hedefi sanallaştırma, yazılım tabanlı ağ, ağ tabanlı depolama gibi çeşitli uygulamalarda yer alabilmek. AMD şimdiden Seagate gibi pek çok firma ile ortaklık yapmaya başladı.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim