Anlık Bildirim

Fukuşima'daki erimiş uranyumu Toshiba'nın robotu işte böyle görüntüledi

Fukuşima'da 2011'de gerçekleşen nükleer kazanın ardından Japonya, tam 6.5 yıldır nükleer atıkların yerlerini tespit etmeye çalışıyor. Kalan son uranyum atıklarını da Toshiba'nın minik robotu keşfetti.
Oy Ver
2011'de, Japonya'nın Tohoku bölgesinde gerçekleşen depremin sonuçları maalesef çok ağır olmuştu. Tarihin kaydedilen en büyük depremlerinden birisi olan Japonya depremi 10 metre yüksekliğinde dev bir tsunamiyi tetiklemiş ve bu tsunami de Fukuşima'daki nükleer santrali vurmuştu. Tohoku merkezli bu büyük deprem sonucu 19,000 insan hayatını kaybederken yaklaşık 160,000 insan da evlerinden ve işlerinden mahrum kalmışlardı.

Nükleer kazanın ardından 6 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen Japonya hala bölgedeki tehlikeli radyoaktif suları ve erimiş nükleer atıkları temizlemenin bir yolunu bulabilmiş değil. Bugüne kadar reaktörlerdeki erimiş uranyum yakıtlarının nerede olabileceğini bile tam olarak tespit edemeyen Japonya, bildiğiniz gibi uzun bir süredir bu iş özel olarak hazırlanmış robotları bölgeye göndermeye ve bu şekilde tehlikeli atıkların yerlerini tespit etmeye çalışıyor.


Bu doğrultuda uzun yıllardır bölgeye birçok farklı robot gönderen Uzak Doğu ülkesi, sayısız başarısız denemenin ardından nihayet geçtiğimiz günlerde reaktör 3'teki erimiş uranyum yakıtlarının yerini keşfetmeyi başardı. Toshiba üretimi olan "Mini Manbo" isimli, yaklaşık ayakkabı kutusu boyutlarındaki küçük bir robot; daha önce hiçbir robotun başaramadığı bir ilki gerçekleştirerek bölgedeki erimiş yakıtın yerini tespit etti. İşte Mini Mambo'nun gönderdiği video:


Japon yetkililer, bölgedeki tüm nükleer atıkların yerlerinin tespit edilmesiyle beraber artık nihayet temizleme işlemine başlayabileceklerini söylüyor. Bölgenin bir gün tekrar yaşanabilir bir hale gelebilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden robotik mühendisi Shinji Kawatsuma,"30 yıldır robotik mühendisliğiyle uğraşıyorum. Bütün içtenliğimle söyleyebilirim ki hayatım boyunca bu kadar zor bir şeyle karşı karşıya kalmamıştım. Bu, tüm Japon mühendisler için kutsal bir görev." ifadelerini kullanıyor.

Tabi bölgedeki tüm nükleer atığın temizlenmesi tahmin edebileceğiniz üzere hiç de kolay olmayacak. Japon yetkililer, ilk uranyum atıklarının 2021 yılı itibariyle çıkarılmaya başlanacağını düşünüyor olsalar da santralin tam olarak temizlenebilmesi için 30-40 yıl gibi bir süre gerekiyor. Tüm bu projenin Japon devletine maliyeti ise onlarca milyar doları bulacak.

Toshiba'nın minik robotu Mini Manbo bölgeye gönderilmeden önce böyle sergilenmişti:

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim