Anlık Bildirim

Google, artık sizin yerinize konumunuzu otomatik olarak belirliyor

Google Arama ve Haritalar, artık bulunduğunuz bölgeye göre konumunuzu değiştirebiliyor. Ülke kodunuz başka bir yerde seçilmiş olsa bile konumunu size göre ayarlıyor. Ayrıntılar haberimizde...
Son zamanlarda Google'ı devamlı konum aratmak için kullanıyoruz. Bu yüzden bulunduğumuz bölgeyle ilgili doğru sonuçları çıkarıp bizlere sunmak bir hayli zor ve önemli bir iş. Önceden dünya geneli aratmak istediğiniz konumlar seçtiğiniz ülke koduna göre belirlenmekteydi. Mesela google.com'dan arattığınız sonuçlar sizi İngiltere'ye yönlendirecekti. Çünkü başında www yer alıyor. Bunun dışında google.ca (Kanada), google.ng (Nijerya), google.com.br (Brezilya) da bu duruma vereceğimiz örnekler arasında yer alıyor. Fakat artık konum için ülke seçimi alan kodu ile belirlenmeyecek. 
 
Son güncellemeyle birlikte Google Arama ve Haritalar uygulaması bunu sizin yerinize otomatik olarak kendisi yapacak. Örneğin Sofya'da yaşıyorsanız google.bg (Bulgaristan) konum hizmetini otomatik olarak alırsınız. Ancak İtalya'ya gittiğinizde Google, arama sonuçlarınızı google.it (İtalya) olarak kendisi değiştirecektir. Sonrasında ise evinize döndüğünüzde ayarlarınız eskisine dönecektir. 
Google, artık sizin yerinize konumunuzu otomatik olarak belirliyor
 
Bulunduğunuz yerden uzak başka bir yerin konum sonuçlarını görmek isterseniz de ayarlardan dilediğiniz ülkeyi seçip sonuçlarınızı o ülkeye göre alabilirsiniz. Seçtiğiniz bölge sayfanın alt kısmında görünecektir.
Google, güncellemeyle ilgili şunları söylüyor: 
''Bu güncelleme, Google Arama ve Haritalar hizmetlerinin etiketlenme biçimini değiştirirken bu ürünlerin çalışma biçimini etkilemeyeceğini ve ulusal yasalar uyarınca yükümlülüklerimizi nasıl yerine getirdiğimizi de önemle belirtmek isteriz. Bulunduğunuz yere göre en alakalı sonuçları elde edecekseniz. Google'ın, hizmetlerimizi YouTube, Blogger, Google Earth ve Gmail gibi bir dizi platformumuzda nasıl yönettiğine bakılırsa yaptıklarımız son derece tutarlıdır. Bu değişikliğin sizin arama deneyiminizi artıracağına, arama sorgunuza ve konum da dahil olmak üzere sizlere en uygun bilgileri otomatik olarak sunacağından eminiz.''
Henüz bu özellik ülkemizde aktif edilmedi lakin aktif olduğu zaman içeriğimizi güncelleyeceğiz. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim