Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Mars yolculuğunda uzay insanlarını neler bekliyor?

  Mars-500 projesi mars yolculuğunda uzay insanlarının yaşayacağı koşulları taklit eden bir grup ekstrem deneyden oluşuyor. 520 günlük deney ile ilgili bazı araştırma sonuçları haberimizde.
  2 yıl (Son Güncelleme: 2 yıl)
  4,3b
  1
  9
  Uzay
  Abone ol
  Yazar
  Oy Ver
  Mars’ın kolonileştirilmesi, medeniyetimizin yakın gelecekte gerçekleştirmeyi umduğu hayallerinin belki de en önemlisi. 1950’lerde ufak teorik düşüncelerle ortaya çıkan Mars yolculuğu fikri, Ay’a ilk ayak basılmasının ardından 1980’lerde ciddi bir motivasyon kaynağına dönüştü. Mars yolculuğu ve Mars’ın yaşanabilir hale dönüştürülmesiyle ilgili ilk ciddi bilimsel çalışmalarda bu tarihlerde literatürde yer etmeye başladı. 1990’lara gelindiğinde ise Mars yolcuğu, insanoğlunun gözünde artık sadece bir zaman meselesiydi. Mars’ta kolonileşme ve ekonomi oluşturma gibi pek çok konu belgesellerde, konferanslarda, forumlarda, TV programlarında alenen konuşulur ve tartışılır hale gelmişti. Hatta birçok bilim insanı Mars’a ilk insanlı yolculuk hakkında tahmini tarihler veriyordu. 1980’lerde ilk insanlı Mars yolculuğu tahminleri 2005 yılını işaret ediyordu. Mars ile ilgili bilimsel araştırmaların sayısı arttıkça ve işin içine girildikçe bu yolculuğun pek kolay olmayacağı ortaya çıkmaya başladı. Tahmin edilen tarihler süreç içerisinde 2000’lerden 2030’lu yıllara çekildi. Bugün ise pek çok araştırmacı gerçekçi ve işlevsel bir Mars yolculuğunun 2035’lerde olabileceğini öngörüyor. Kurum ve kuruluşlar ise araştırmaları hızlandırarak bu tarihin mümkün olduğunca erkene çekilmesi için büyük çaba sarf ediyorlar.
  Mars yolculuğu pek çok açıdan yüksek teknoloji, çok sayıda ağır ve maliyetli bilimsel araştırmalar gerektiriyor. İlk aşamalarda tamamen mekanik ve mühendislik bilimi açısından yapılan araştırmalar revaçta iken günümüzde Mars yolculuğu ile ilgili sayısız alanda araştırmalar yapılıyor. Nanoteknoloji, süper iletkenler, malzeme bilimi, biyoteknoloji, medikal araştırmalar, psikoloji, kimyasal reaksiyonlar, astrofizik ve astrobiyoloji bu alanlardan sadece birkaç tanesi. Mars-500 projesi de multidisipliner bir vizyonla Mars yolculuğunda merak edilen birçok soruya cevap aramak amacıyla 2000’li yılların sonlarında karşımıza çıkmıştı.
  İlginizi Çekebilir Avatar Mars'ta 3000. gününü kutlayan Curiosity'den müthiş Kızıl Gezegen panoraması

  Mars-500

  Mars-500 projesi Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya ve Çin’in birlikte yürüttüğü, Mars yolculuğunu sürecinde astronot ve kozmonotların yaşayacakları ağır izole koşulları simüle eden bir takım deneylerden oluşuyor. Bu deneyler 2007 – 2011 yılları arasında sürdü ve üzerine 500’den fazla araştırma yayınlandı. Günümüzde ise Mars-500 deneylerinin sonuçlarına yönelik araştırmalar hala yapılmaktadır. 
  Mars-500 deneylerinin en önemlisi ve geniş kapsamlısı 520 gün boyunca süren Mars yolculuğundaki koşulları taklit eden ortamlarda denekleri birçok açıdan inceleyen final deneyiydi. Üç Rus, bir Fransız, bir Kolombiya asıllı İtalyan ve bir Çinliden oluşan denek grubu tamamen 27-38 yaş arası erkeklerden oluşuyordu ve Mars yolculuğunu taklit eden koşullar içerisinde 520 gün boyunca gözlendiler. Deney 1 hafta hazırlık, 8 ay gidiş, 1 ay Mars yüzeyinde yerleşim ve 8 ay dönüş olarak 4 aşamadan; deney düzeneği ise, yaşanabilir modül, medikal modül, Mars modülü ve depolama modülü olarak 4 bölümden oluşuyordu. Denekler her bölümde planlanan süre kadar vakit geçireceklerdi. Modüller gerçeğiyle birebir sıcaklık ve atmosfer koşullarını sağlıyorlardı. Modüllerde herhangi bir cam, pencere ve belirlenen yöntemler dışında dışarı ile iletişim kurulabilecek bir araç yoktu. Hatta deneklerin, araştırmacılarla radyo sinyalleri üzerinden haberleşmesi bile gerçekçi olması açısından 20 dakika gecikmeli yapılıyordu. Denekler modüller içerisinde, aynı gerçek senaryoda olduğu gibi suya istedikleri zaman; meyve suyu, kola gibi içerisinde kalori barındıran içeceklere ise belirlenen sayı ve sıklık sınırında ulaşabiliyorlardı. Çeşitli yiyecekler hazır veya yarı-hazır durumda deneklere sunuluyordu. 30 yaş altı ve üstü denekler için günlük kalori alımı olarak farklı menüler hazırlanmıştı. Denekler için ortalama %15 protein, %33 yağ ve %51 karbonhidrat içeren özel menüler oluşturulmuştu. Denekler doğrudan duş alamıyorlardı; aynı gerçek koşullardaki gibi farklı yöntem ve teknolojiler ile vücutlarını temizliyorlardı.

  Araştırma sonuçları

  Moskova’da gerçekleştirilen bu önemli deney, koşulları açısından oldukça başarılı bir taklitti ve oldukça çok sayıda araştırmacının ilgisini çekmeyi başardı. Deneyler çok sayıda değişken tarafından yeniden incelendi. İnsan bedenine ait biyolojik parametreler teker teker deney doğrultusunda araştırma konusu oldular. Bu araştırmalar içerisinden sosyal ve psikolojik çalışmalar da kendine yer buldu. Özellikle deneklerin psikolojisi ve davranışlarındaki değişmeler önemli bir konuydu ve kayda değer sonuçlar üretmeyi başardı. Deneklerden iki tanesi yüksek oranda stres ve fiziksel yorgunluk belirtileri gösterdiler. Uyku bozukluğu, uykusuzluk, kalitesiz uyku ve gündelik yorgunluk belirtileri gözlenenler arasındaydı. Deneyin 17. ayında davranış bozuklukları ve psikolojik sıkıntılar deneklerde ortaya çıkmaya başladı. Bu belirtiler çalışmaların vurguladıkları arasında ortak noktalardı.
   
  2018 yılında yayınlanan yeni bir araştırma ise deneklerin bedensel kompozisyonlarında değişimlere odaklanıyor. Bu araştırmada deneyin başlamasından 7 gün önce alınan sonuçlar ile deney sürecinde elde edilen sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşup oluşmadığına bakılmış.  Araştırma sonuçlarında 417. günün sonunda deneklerin vücut kütlelerinde ve vücut kitle endekslerinde anlamlı sayılabilecek düşüşler gözlenmiş. Farklı şekilde 249. gün ile 417. gün arasında açlık şeker ölçümlerinde kayda değer artışlar yine elde edilen bulgular arasında. Yağ kütlesinde ise anlamlı bir fark gözlenmemiş. Bunun dışında pek çok biyolojik değişken üzerinde gözlemler yapan araştırmacı egzersiz programı ve bireysel aktiviteler ile vücut kompozisyonu ve metabolizma arasındaki ilişkinin incelenmesinin, oluşturulacak önlem planları için gerekli olduğunu belirtmiş. Daha iyi bir egzersiz ve bireysel aktivitenin, bedendeki ve metabolizmadaki değişimlerin etkisini düşüreceğini, kalp problemleri gibi risklerin ortaya çıkmasını bir miktar engelleyeceği araştırmacının tavsiyeleri arasında.
   


  https://link.springer.com/article/10.1007/s40618-018-0861-9 Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Dacia'dan yeni SUV: Dacia Bigster

  U
  unununium

  Beş yıl gibi uzun bir süre içerisinde yeni bir petrollü araba çıkarmaları saçma bence. Bunu duster diye çıksrmamasının diğer sebebi de satışların düşüklüğü olabilir

  58 dakika önce
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  R redoracle (yıldırım coolboy) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Bende bir değişiklik olmaz,zaten ekonomi yüzünden evden çıkamıyoruz.  Ben gönüllüyüm götürsünler Mars'a birazda orada yaşayalım,hem hava değişikliği olur.
  Bende bir değişiklik olmaz,zaten ekonomi yüzünden evden çıkamıyoruz. Ben gönüllüyüm götürsünler Mars'a birazda orada yaşayalım,hem hava değişikli...
  Devamını Gör
  Yorumlar (5) Yorum Yaz Forumda Gör
  recebim59 (Recep Akgün) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Mars'a giden ilk Türk bence ilk şunu sorar:


  "Burada dolar kaç lira?".
  cakeadam (Kek Adam) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Keşke beni de götürseler
  S Sirkadyen 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Dikkat ediyorum da bu tür kolonileşme haberlerinin altına sürekli belli başlı yorumlar geliyor Mars'a gideceklerine Dünya'yı düzeltip güzelleştirsinler diye.  Kozmik yokoluş olaylarından haberiniz yok sanırım. En bilinen örneği Permiyen'de Dünya üzerindeki denizel canlıların %96'sı, omurgalı canlıların %70'i yok olmuştur. Dinozorları yeryüzünden silen meşhur Kretase yokoluşunda tüm canlı türlerinin %75'si yok oldu.  Bu tür evrensel yokoluş olaylarından insan medeniyeti olarak korunabilmemizin tek yolu diğer gezegenlerde koloniler kurmaktır. Dünya'ya veya başka bir koloniye birşey olsa bile geri kalanlar kurtulur. Sonsuza kadar tek bir gezegende oturup yok olmayı bekleyemeyiz.
  sniper23 (Enes Şahinler) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) Sirkadyen
  Bazıları ne yazık ki sadece yorum sekmesi boş kalması diye yorum yazıyor.

  Yalnız bundan daha büyük soy tükenmeleri de olmuştu.
  Irishman (Boşver Adımı) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) Sirkadyen
  Chicxulub Olayından bahsediyorsunuz sanırım ..

  Meksika okyanus tabanına düşmüştü . 10 km'lik dev meteor ..
  Dropzone (Arif ) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  buraya birazdan "millet Mars'a gidiyor biz hala doları düşüremiyoruz' diyenler gelecektir. haklılar aslında ama o millet dedikleri Dünya nın ilk 10 ekonomisine sahip ülkeleri.
  R redoracle (yıldırım coolboy) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Bende bir değişiklik olmaz,zaten ekonomi yüzünden evden çıkamıyoruz.  Ben gönüllüyüm götürsünler Mars'a birazda orada yaşayalım,hem hava değişikliği olur.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 yıl Zam yok! Steam artan kur farkını fiyatlara yansıtmayacak! 2 yıl Motorola Çin’e özel bir hoparlör hazırlığında 2 yıl ABD'deki bir üniversite bütün yurt odalarına sesli asistan yerleştirecek 2 yıl Venezuela'nın yeni para birimi Petro Coin için detaylar belli oldu 2 yıl Akıllı hoparlör pazarında Çin etkisi 2 yıl Intel'in yeni performans canavarı: Core i9-9900K 2 yıl Bu dizüstü sadece 970 gram! "Acer Swift 5 incelemesi" 2 yıl Google, çok eleştirilen konum izleme politikasını güncelledi 2 yıl RTX 2070’in fiyatı ve özellikleri sızdı | Tüm RTX 20X0 fiyatları 2 yıl Huawei P20 Pro renk yelpazesi genişliyor 2 yıl Renault, Logan'a sınıf atlattı: Karşınızda Renault Logan Stepway 2 yıl Telefon kredi vadelerinin 6 ayla sınırlanması satın alım tercihinizi etkiler mi? [Anket#21] 2 yıl Nefes kesen Güneş patlamaları 2 yıl Samsung'un katlanabilir akıllı telefonunun tasarımı nasıl olacak? 2 yıl ABD'li senatörler internet devlerinin, indirilebilen silah tasarımlarını silmesini istiyor 2 yıl Kontakt lensler çevre kirliliğine yol açıyor 2 yıl Oppo R17 Pro'nun üçlü kamerası yayınlanan resmi video ile görüntülendi 2 yıl Microsoft ve Apollo Hastaneleri ortaklığıyla kardiyovasküler hastalık ihtimali ölçülecek 2 yıl Apple, Eylül ayında ucuz bir MacBook çıkaracak 2 yıl Google Duo görüntülü sohbet uygulaması iki yaşında 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN Mars yolculuğunda uzay insanlarını neler bekliyor? Sonraki Dünyanın en küçük transistörü: Yalnızca bir atom büyüklüğünde 2 yıl Watchmen dizisi HBO'dan ilk sezon onayını aldı 2 yıl GeForce RTX 2080 Ti sızdırıldı 2 yıl Çocuklar robotların baskısına karşı yetişkinlerden daha hassas 2 yıl 5 ilginç NFT projesi 2 yıl Nvidia’nın ikinci çeyreği kripto madenciliğinden olumsuz etkilendi 2 yıl Los Angeles metrosunda yeni vücut tarayıcı cihazlar kullanılacak 2 yıl Pokemon Go çocuklarınızın bilgilerinin paylaşımına denetim getiriyor 2 yıl Uber, Afrika'da ucuz taşımacılık hizmeti sunmaya başlıyor 2 yıl Burnout Paradise Remastered, nihayet PC oyuncularıyla buluşuyor 2 yıl Samsung'un Android Go telefonu Galaxy J2 Core ile ilgili detaylar ortaya çıktı 2 yıl Antik Mısır'da mumyalama için kullanılan 5700 yıllık sıvının formülü çözüldü 2 yıl Huawei Mate 20 Lite performans testinde 2 yıl Dünyanın en sert metali: platin-altın alaşımı 2 yıl Bir araştırma kadın pantolonlarının ceplerinin iPhone'lar için küçük olduğunu ortaya koydu 2 yıl Çentikli ekrana sahip Google Pixel 3 XL çalışırken görüntülendi 2 yıl Gmail'in Android sürümü artık "Gizli Mod"u destekliyor 2 yıl Motorola One'ın özellikleri Çin'de alınan sertifika ile doğrulandı 2 yıl 2si1 | Otomobil fiyatlarına zam geldi 2 yıl Haftaya BİM’de akıllı çocuk saati, A101’de Nokia 3 var Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim