Anlık Bildirim

OLED ekranlara olan talep azalıyor

Global çapta OLED ekran kullanan akıllı telefonların yüksek maliyeti nedeniyle bir talep düşüşü yaşanmaya başladı. Geçen yıla göre yüzde 10 civarında azalma yaşanıyor.

Akıllı telefon pazarında son dönemin gözde bileşenleri arasında yer alan OLED ekranlar hızlı bir yükseliş içerisindeydi. Yakın zamanda OLED ekran kullanımının yüzde 50 civarında olacağı tahminleri yapılırken bugün işler tersine döndü.

Tüketici hemen tepki verdi

Renk doygunluğu ve enerji verimliliği olarak OLED ekranlar önemli bir avantaja sahip ne var ki üretim maliyetleri bir türlü düşürülemeyince üreticiler de model sayısını azaltmaya başladı. Geçen yıla göre önemli bir düşüş var.

Pazarda en büyük OLED ekran tüketicisi Samsung durumunda. Geçen yıl son çeyrekte yaklaşık 55 milyon OLED ekranlı telefon satışı gerçekleştirdi. İkinci ise Apple. iPhone X ile birlikte yaklaşık 40 milyon civarında OLED ekran satışı oldu.

Bununla birlikte içinde bulunduğumuz çeyrek dönem durgunluğun da sinyallerini veriyor. Tahminlere göre Samsung yine 55 milyon civarında kalırken Apple’ın da 35-36 milyon civarına ineceği tahmin ediliyor. Oppo ve Vivo da geçen seneye göre OLED tercihini azaltmış.

Bunun en büyük sebebi tüketicilerin maliyetler nedeniyle biraz uzaklaşmaya başlaması. Apple iPhone X zaten bir düşüş sürecine girmişti. Samsung da geçen yıl aynı döneme göre yaklaşık 10 milyon daha az OLED ekranlı telefon satacak. Genel anlamda OLED sınıfında yüzde 10 civarında bir düşüş yaşanıyor. Apple sonradan dahil olduğu için grafikte bunu dikkate almamak gerek.

OLED talebine olan azalma Samsung’u doğrudan etkiliyor. En büyük müşterisi Apple başta olmak üzere potansiyelin yükseleceğini düşünerek üretim kapasitesine büyük yatırım yapan Samsung’un yatırımı elinde kalmış durumda. Neredeyse kapasitenin yüzde 40-50’si kullanılamıyor.

En önemli tedarikçi konumunda iken yaşanan talihsizlikler kaçan balığı da büyük hale getirdi. Bu yıl LG üretim kapasitesini önemli miktarda arttıracak. Yine bazı Çinli üreticilerin önemli OLED yatırımları olduğu ifade ediliyor. Yani OLED ekranlara talep yeniden artsa bile Samsung’un karşısında önemli rakipler olacak.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim