Anlık Bildirim

Seagate hard disk sürücülerde 480MB/s transfer hızına ulaştı

HDD sürücüler yavaş yavaş SSD sürücüler ile aralarındaki hız farkını kapatıyor. Yakın zamanda 500MB/s veri aktarım hızlarına ulaşabilen çift kollu HDD ürünleri görebileceğiz.

SSD sektörü GB başı maliyeti düşürerek HDD sektörünü geride bırakmaya çalışırken HDD sektörü de veri transfer hızlarını geliştirerek kendisine yeni avantajlar elde etmeye çalışıyor. Yakın zamanda HDD sürücülerde iki veya 3 kat daha fazla veri transfer hızları mümkün olabilecek.

Multi Actuator nedir?

Seagate bir süredir Multi Actuator adında yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Geleneksel sabit disklerde verilerin yüzeye yazılması ve okunması için bir seri kafa bulunur. Bu kafalar bir çalıştırıcı kola (Actuator) bağlıdır ve her seferinde yüzeyde tek bir veri seti işlenir. Yıllardır çok güvenilir bir sistem olan Single Actuator ne var ki performansı sınırlayan en önemli unsur.

Multi Actuator bir sabit disk içerisinde iki çalıştırıcı kola yer veriyor. Bu kollar aynı anda yüzeye iki veri seti işleyebiliyor. Böylece aynı kapasiteye sahip tek kollu bir diske göre performans iki katına çıkıyor.

Seagate çalışmalarında 480MB/s veri transfer hızlarına ulaşmayı başardı ki bu bir rekor anlamına geliyor. 15K dönüş hızına sahip disklerden bile yüzde 60 daha iyi performans sunuluyor.

Diğer taraftan HAMR adı verilen ısı yardımlı manyetik kayıt teknolojisi önemli bir gelişme. Manyetik izler üzerine yazarken ısıdan destek alan yeni sistem okuma/yazma kafalarında 20 kat daha fazla veri transfer ömrü sağlıyor.

Normalde bir okuma/yazma kafası 5 yıllık 152TB veri transfer ömrüne sahip. HAMR destekli kafalar ise 5 yılda 3.2 Petabyte seviyesine ulaşabiliyor. Böylece çok daha uzun ömürlü diskler mümkün oluyor.

Seagate 2019 yılında Multi Actuator teknolojisini barındıran 14TB kapasiteli bir HDD piyasaya sürmeyi planlıyor. 2020 yılında Multi Actuator ve HAMR teknolojilerini barındıran ilk 20TB kapasiteli diski de piyasaya çıkmış olacak. Sonraki yıllarda ise 30TB, 40TB şeklinde giderek artan kapasiteler olacak.

Firma hard disk sürücülerin bu yeni teknolojiler ile GB başına maliyet açısından SSD sektörüne 10 kat fark atacağını düşünüyor. Western Digital ve Toshiba da önümüzdeki yıllarda Multi Actuator ile mikro dalga tabanlı manyetik kayıt teknolojisi olan MAMR kullanmayı planlıyor.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
5654 kez okundu.
12 kişi, toplam 12 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
seagate, multi actuator ve
2 etiket daha hamr Donanım Bileşenleri
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim