Anlık Bildirim

Waymo'nun otonom araçları karlı havalara hazır hale geldi

Google'ın Waymo otonom araç bölümünün CTO'su Dmitri Dolgov, sürücüsüz otomobillerinin artık karlı havalarda yola çıkmaya hazır olduğunu açıkladı. Karda sürüşün temelinde ise makine öğrenimi var...
Google’ın Waymo otonom araç bölümünün yöneticisi, şirketin sürücüsüz otomobillerinin artık karlı havalarda gezinebileceğini duyurdu.
Waymo'nun teknolojiden sorumlu başkanı Dmitri Dolgov, Google'ın I/O 2018 konferansındaki sunumunda, otonom araçlarının karda sürüş sırasında nasıl çalıştığını gösterdi.
Aşağıdaki ilk görüntü, genel olarak otonom araçların karlı havalarda çalışırken ne algıladığını gösteriyor.
Mühendisler, Google’ın TensorFlow makine öğrenimi yazılımını kullanarak, Google'ın otonom araçlarını karlı havada sürüş konusunda eğitebiliyorlar.
Waymo, makine öğrenimi tekniklerinin, araçların yağmur damlaları ve kar taneleri tarafından oluşturulan 'sensör gürültüsünü' filtrelemesine (yukarıdaki resimde mor olarak gördüğünüz) yardımcı olduğunu söylüyor. Bu da otomobillerin yayaları ve diğer araçları, hatta yolun kenarına park edilmiş olanları bile doğru şekilde tanımlayabilmesini sağlıyor.
Aşağıdaki resimde özellikle karlı havalarda Waymo'ya ait bir otonom aracın ne algıladığını görebilirsiniz.
Aslına bakılırsa bu yeterli bir çözüm gibi görünmüyor. Zira kar yağışının şeritleri tamamen belirsiz hale getirdiği durumlarda Waymo'nun otonom araçlarının nasıl şeritte kalmayı başaracağı açıklanmadı. Ancak bu duyuru yine de otonom araç Ar-Ge çalışmalarının önemli bir hızla ilerlediğini bir kez daha ortaya koymuş durumda.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim