Anlık Bildirim

AFAD: "İklim değişikliği depremi tetikliyor"

AFAD Başkanvekili Hamza Taşdelen iklim değişikliğinin doğal afetlere etkisi konusunda açıklamalarda bulundu. Son yıllarda depremlerdeki artışların iklim değişikliği kaynaklı olduğunu söyledi.

AFAD: 'İklim değişikliği depremi tetikliyor' Tam Boyutta Gör

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iklim değişimi yaşanıyor. Yaşanan iklim değişikliği, ekolojik dengenin yanı sıra afetleri de etkiliyor. AFAD Başkanvekili Hamza Taşdelen, iklim değişikliğinin afetleri tetiklediğime dair yeni bulgular olduğunu söyledi.

TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nda konuşan AFAD Başkanvekili Taşdelen, depremlerin yanı sıra böcek istilası gibi biyolojik afet riskinin arttığını belirtti.

“Depremlerdeki artışların nedeni iklim değişikliği”

AFAD tarafından yapılan ölçümlere göre depremlerdeki artışın nedeninin iklim değişikliği olduğunu vurgulayan Taşdelen, “Yani iklim değişikliği nedeniyle buzulların erimesi, kütlelerin yer değiştirmesi nedeniyle dünyanın dengesinin bozulduğu ve bunun yer altını etkilediği yönünde iddialar var. Biz de bu iddialara yakın birtakım bulgular elde ettik. Çünkü deprem ölçümlemesini AFAD olarak gerçekleştiriyoruz. Depremlerle hidrolojik yani iklim değişikliği olaylarının ilişkisi olduğu üzerinden bir şey söylemeye çalıştım. Son 30, 20 yıl ve 10 yıl ortalamalarındaki deprem artışlarının vurgusu iklim değişikliği nedeniyleydi.” dedi. 2001-2015 arasında dünyada 5 ve üzeri büyüklükteki depremlerin sayısının 10 kat artış gösterdiğini belirtti.

2017 yılında başlanan AFAD Afet Risklerinin Belirlenmesi ve Haritalanması (IPA DRAM) projesinin 2022 yılında tamamlanması bekleniyor. Projeden elde edilen sonuçlara göre iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı insan ve teknik kapasitesi artırılacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim