Deprem Haberleri

Etiket
Son dakika deprem haberleri DH’de. Geçmişten bugüne (), deprem hakkında bilgi ve güncel haberleri buradan takip edin! Yeni haberlerden anında haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin.
SON GÜNCELLEME
3 HF.

GİRİLEN İÇERİKLER
4 VİDEO 197 HABER 6 GALERİ

ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
AYDA 1 İÇERİK

Deprem Son Dakika Haberleri

Güncel Deprem Haberleri Takip Edin 📰

Son dakika deprem haberleri de dahil olmak üzere deprem ile ilgili tüm haber ve gelişmeleri, bu sayfadan takip edebilirsiniz. Bu bağlamda konuyla alakalı 4 video, 6 galeri ve 187 adet deprem haber içeriği bulunmuş olup, tüm içerikler 10 sayfalı bu arşivde listelenmektedir.

deprem İle İlgili Son Haberler Neler ❓

DonanımHaber’deki güncel deprem haberleri içinde dikkat çeken gelişmeler şöyle 🔽

Anlık Deprem Gelişmeleri DH’de 📢

Türkiye'nin en büyük teknoloji sitesi www.donanimhaber.com'da, yeni deprem haberlerini takip etmek isteyenler için her yıl olduğu gibi 2023’te de sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Dilerseniz son deprem haberlerini okuduktan sonra, Operatör İnceleme ve Videoları da izleyebilirsiniz.

Deprem Hakkında 🏠

Deprem, yer sarsıntısı, seizma veya halk arasında zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin büyüklüğü Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı büyüklükteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü büyüklükteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yeryüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir.

Genel olarak deprem sözcüğü herhangi bir sismik olayın -Doğal bir fenomen olarak gerçekleşmiş veya insanların sebebiyet verdiği- ürettiği sismik dalgaları adlandırmak için kullanılır. Depremler genellikle kırıkların (fay hatları) çatlamasıyla oluşur. Bunun yanı sıra volkanik faaliyetler, toprak kaymaları, mayın patlamaları veya nükleer testler sonucunda da deprem gerçekleşebilir. Türkiye’de üç farklı fay hattı bulunur. Bu fay hatları; Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), Batı Anadolu Fay Hattı (BAF) ve Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF)'tır.

Deprem hakkında bilgi Vikipedi'den alınmıştır.

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim