İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (227) YORUM YAZ

tarafından 20 Mart 2017, Pazartesi 12:51 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey!
Günlük Haber Ahmet Gözütok
227 11232
Konya Karapınar’daki Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ile dünyanın en büyüğü olacak güneş enerjisi santrali için sonunda ilk adım atılıyor. İşte konuya dair bilmeniz gereken her şey:


Enerji Bakanlığı, yenilenebilir enerji kaynaklarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yaygınlaştırılması için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu odakta hem yenilenebilir enerji noktasında teknolojik alt yapının oluşturulması hem de teknoloji üretiminin sağlanması adına çok yönlü bir politika izleniyor. Çalışmaların en büyük ayağı olan Konya Karapınar’daki Yenillenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için ilk ihale bugün yapılıyor.

 

Çin, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türk konsorsiyumların katıldığı ihalede tahminen 1 kilovat saati 8 cent’ten başlayarak eksiltme usulü ile teklifler alınacak. En ucuz fiyatı veren ortaklık, ihalede kazanan taraf olacak. Son derece şeffaf ve ülke adına kazançlı bir yapıda uygulanacak ihalede, devlet de 15 yıl elektrik alım garantisi verecek.

 

Toplamda 5000MW Olacak 

Bugünkü rakamlara göre tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak olan YEKA – 1 santrali, Konya Karapınar’daki atılımın da ilk ayağı. 2023 yılına kadar buradaki toplam kapasitenin 5000MW seviyesine ulaştırılması hedefleniyor. Hali hazırda dünyadaki en büyük kurulu güç, 850MW ile Çin’de yer alıyor. İkinci sırada ise Hindistan var ve toplam kapasite 648MW. ABD’deki Star 1 ve 2 ise 579MW.

 

İhaleyi kazanan firmayı Türkiye’de bu alandan elektrik üretebilmesi adına bir takım sorumluluklar da bekliyor olacak. Kazanan şirket, kullanılacak panelleri Türkiye’de üretecek ve bunun için en az 500mW kapasiteli üretim tesisi kuracak. Tesisin ilk 500MW kapasiteli kısmı için yerlilik oranı %60, ikinci 500MW içinse yerlilik oranı %70 olacak.

 
İşler bununla da sınırlı değil elbette. Ayrıca bir adet de ARGE merkezinin açılması zorunlu tutulmuş. Bu merkezde solar panellerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılacak ve burada çalışacak olan mühendislerin en az %80’i Türk olacak. Proje ile birlikte Türkiye'de yapılacak yatırımın yaklaşık toplam büyüklüğü 1.5 milyar dolar düzeyine ulaşacak.

 

Toplamda 600 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak güce sahip olacak olan tesis, 21 ayda tamamlanacak ve hizmet vermeye başlayacak. Hali hazırda solar enerjide kurulu gücü 708MW seviyesinde olan ülkemiz için bu hamle güneş enerjisinde ciddi bir sıçrama anlamı taşıyor.

 

İhaleyi, 6,99 cent/dolar teklifle Türk - Güney Kore ortaklığındaki Kalyon - Hanwha grubu kazandı. Kazanan konsorsiyum, açılacak ARGE merkezinde en az 100 tam zamanlı mühendis istihdam edecek.
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 11232 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
St Batuhan 20.3.2017
Türkiye için en güzel haber. Gerçekten layıkıyla yapılırsa, şeffaflığı örnek olursa ve süreçler söz verildiği tarihlerde tamamlanırsa şok yaşatır ve en büyük alkışı alır. Hem yerli olması, hem ülkemiz
...
Yorumun devamı ▼
+312
ahmet. 20.3.2017
Siyaset bunun neresinde? Enerji diyoruz, yenilenebilir enerji diyoruz, milyar dolarlık yatırım olacak diyoruz, Türk mühendislere istihdam diyoruz, teknoloji transferi diyoruz... Okumadan mı yorum yapı
...
Yorumun devamı ▼
+240
ITTF 20.3.2017
Artık lütfen bu tür yorumlardan vazgeçin. Bakın DONANIMHABER ülkemizde ve dünyada OLAN,OLMASI PLANLANAN projeleri haber olarak yazıyor. Bizim için Google'ın sürücüsüz otomobili neyse Ülkemizin elekt
...
Yorumun devamı ▼
+155
itachi237 20.3.2017
İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Fizik Mühendisliği okuyorum, daha biraz önce Solar Energy Physics and Technology dersinden çıktım; geçen hafta bu konu konuşulmuştu derste. Solara yatırım yapılması ço
...
Yorumun devamı ▼
+114
tuarek7 20.3.2017
İhaleyi kazanan firmayı Türkiye’de bu alandan elektrik üretebilmesi adına bir takım sorumluluklar da bekliyor olacak. Kazanan şirket, kullanılacak panelleri Türkiye’de üretecek ve bunun için en az 500
...
Yorumun devamı ▼
+82
HajHaj 20.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: Bob Kelso

Parti bülteni gibi haber yapıyorsunuz. Aferin.

Ülkeye dair iyi bir habere bile katlanamıyorsunuz. Yazık lan size.
+68
Atılgan oo 20.3.2017
Bu arkadaşa kızmaya hakkınız yok. Bu arkadaşın böyle olmasının nedeni iktidardır. İktidar çokça vaat vermekte neredeyse bir çoğunu yapmamaktadır. Mesela bir örnek.Aile Bakanlığı, '81 ilde mevlit o
...
Yorumun devamı ▼
+57
Bob Kelso 20.3.2017
Parti bülteni gibi haber yapıyorsunuz. Aferin. +38
Bob Kelso 20.3.2017
Bak bakalım benzer bir haber daha ciddi bir sitede nasıl veriliyor."A joint venture between Qatar Electricity and Water Company and Qatar Petroleum will start work on the largest solar power proj
...
Yorumun devamı ▼
+28
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
CyClopSx 7.4.2017 16:41:35
O değilde, başlığa yorum yapanların yarısı banlanmış (Ben dahil)
0
mustafaaydemir 23.3.2017
http://www.kariyer.net/is-ilani/ht-solar-enerji-a-s-uretim-operatoru-1755107
çinliler solar enerji için türkiyey yatırıma hız veriyor
0
CyClopSx 23.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Çünkü yetki sizde

Sende haklısın, yetki sizdeyken her hafta uzaya roket gönderiyorduk. Ama pardon heykel dikmekten roket yapacak paranız yoktu di mi?
+1
tutankenshta 23.3.2017
aktroll iftirası attığına göre sende onlardansın... akkuyuya yapılacak nükleer felaket santralini Çernobil reaktör kazasının sebeb olan adamların yapacağını bilsen sende karşı çıkardın ama nerde?...
0
DigitalWorld 23.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: CyClopSx

Bozulsa ne olur? senin zorun başka belli...

Ya arkadaş. Yok imam hatiplinin not ortalaması imiş de cartmış curtmuş.

Sanki 300 milyon amerikan nüfusunun hepsi Einstein arakdaş. İQ ortalaması belli. Dünya ne kadar mal ise biz de o kadar malız arkadaş. Zeki ve başarılı insanların çıkması olasılığı hemen her ülkede, hemen hemen aynı.

Bir bireyin çok başarılı bir bilim insanı olma şansı milyonda bir ise bizim ülkemizde. Amerika da da bu oran milyonda bir. Bizde 80 tane çıkar onlarda 300 tane. ( Tabi kabaca örnek amaçlı bir rakam. )

Benim okuduğum okul süper über bir okul değildi. Her gün yağmur çamur yürüye yürüye okula giderdim. Bölgemizde otobüs bile yoktu. ( Şimdiki yönetim sağolsun metro da geliyor hava alanı da! ) Okulda eğitimimiz berbattı anlayacağınız ve garibandık. Benim ilk okul ve orta okul zamanlarım boş her anımda tuğla çimento ve su taşımak, tarla sürmek ile geçti.

Allah vergisi olarak da zekiydim. Sonuç olarak lise sınavlarında 1000 üzerinden 800 puan aldım. ilk seçeneğimden girdim. Benim bulunduğum bölgede sınavı kazanan bir tek ben vardım. Düşün! 2 tane okuldan bir tane kazanan çıkıyor. O kadar kötü idi eğitim yani.

Marmara üniversitesi teknik bilimler meslek yüksek okulunda eğitim gördüm. 1 sene fransız konsolosluğunda birebir eğitmen ile eğitim aldım ( %100 Burs. Fransa da eğitim alacaktım. Her şeyim karşılanacaktı. Üstüne de 2000 dolar mı ne harçlık vereceklerdi. 1 yıl eğitimden sonra benden önce giden adam sınıfta kaldı diye bursum iptal eildi. Şu fetö olaylarından sonra jeton düştü ki bunda bile onların parmakları olabilirdi. Zira biri sürekli "Abiler var gel onlar ile çalış" diyordu ben de reddediyordum kendim çalışırım diye. ). İleri seviye fransızca ve ingilizcem var. Pnömatik, elektronik, programlama, elektrik, PLC ler hakkında iyi bir eğitim aldım.

Peki ne yapıyorum? Market çalışanı! Neden? Vakti zamanında istediğim gibi iş yoktu. Tuğla fabrikasında teknisyen olarak girdim ama yani çekilir gibi değildi çalışma şartları aşırı kötüydü. Toz kömür kullanıyorlardı resmen kanser sebebi. Parayı zaten her türlü kazanıyorum. Şimdi günde 3-5 saat çalışıyorum. Gerisi de para kazanmak için vakit.

Şimdi arkadaşın sorusuna cevap verecek olursak.

Arkadaş önce fabrikayı kuracaksın. Önce istihdam ve talep olacak ki millet de o yönü seçsin. Hayalinde ne meslekler olanlar var sırf iş bulamam diye muhasebe okuyan kaç tane zeki genç var.

Merak etmesinler Arge tesisi açılsın önce. O tesise gidecek binlerce Türk mühendis var. Bakınız 3. boğaz köprüsü. Bizim eserimiz. Bizim mühendislerimizin emeği. Bunları yapacak, Dünya sıralamasında öncü projelere imza atacak mühendislerimiz var.

O amerika ve japonya da teknoloji geliştiren firmalarda sadece amerikan ya da japon yok. Yüzlerce ülkeden adam var!

Neden? Yahu adam atom mühendisliği okuyor. Zeki. Süper kafa var. Türkiye de atom mühendisliği ne? Ancak televizyon tamircisi olursun. Neden? Eh abi yok işte. Üst seviye eğitim görmüş adama hünerlerini kusacağı iş yok. Ne oluyor adam gidiyor amerikaya japonya ya. Sony de kamera sensörü geliştiriyor, Samsung da Oled teknolojisini ilerletmeye katkı sağlıyor. Falanca firmada insan ömrünü uzatacak tedaviler için çalışıyor. Dünya da para alıyor.

Benim kardeşim de benim gibi teknik lise okudu. Bakın imam hatip değil. Aynı sınava girdik, o eksi puan aldı ben teknik liseli olduğum için puanımın %70 i kesilmesine rağmen iyi bir puan aldım.

Yani o arkadaşın 2 net yapamayan adam dedikleri bu ülkeyi kalkındırmayacak ( Muhtemelen ), ( belki de )aynı sınıfta okuyup 40/40 cevap veren arkadaşı olacak. Bunu yapanlar her yerde var. Zeki insan farkını her yerde ortaya koyar.

Ve insanlığa amele de lazım. Düşünsene herkes dahi olsaydı, sokakları kim süpürecekti, yediğin sebze meyveyi kim üretecekti. Babamın dediği gibi bu ülkeye çoban da lazım. 40 üzerinden 40 yapanlar projeyi çizip mali tabloyu takip edenler olacak. Daha az zekiler ise o projenin gerçekleşmesi için gerekirse oraya çelik taşıyan kamyon şöförü olacaklar ya da temel çukurunu kazan çalışan olacaklar.

Sonuç olarak bu arkadaşın 2 net yapamayan adam dediği de bu memleketin ilerlemesi için elinden geleni yapacak. 40 net yapan adam da bu memleketin ilerlemesi için elinden geleni yapacak.

Atatürk öldü. 2002 yılına kadar bu ülkeyi sömürdüler. 40 net yapan tüm öğrenciler yurt dışında kaçtı çünkü ülkemizde ilerleme adına taş üstüne taş koymadılar. Batı dan bizi 50 yıl geride bıraktılar. Şimdiye kadar 2 net yapanlar bu ülkeyi ayakta tuttu, belki zekaları ile değil ama fedakarlıkları ile. Artık 40 net yapanlar da bu ülkede çalışabilecek. Artık 7 den yetmişe herkes bu ülkeye fayda sağlayacak.
+3
TheCaliph_ 23.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: CyClopSx

Ülkede herkes herşeyde uzman. Bir anda foruma panel uzmanları üşüştü, ekonomi, ekoloji ve siyasi bilemler uzmanlarıda cabası. Biz bu kadar uzmanla niye geri kaldık hayret :D

Çünkü yetki sizde
0
CyClopSx 23.3.2017
Ülkede herkes herşeyde uzman. Bir anda foruma panel uzmanları üşüştü, ekonomi, ekoloji ve siyasi bilemler uzmanlarıda cabası. Biz bu kadar uzmanla niye geri kaldık hayret :D
0
DigitalWorld 23.3.2017
Kuşlar sulak alanlara gider. Ben cayır cayır yanan bir yere kuş sürüsü indiğini duymadım. Yine aynı şekilde bataklığa güneş enerjisi santrali kurulduğunu da duymadım.

Dediğiniz gibi çevresel etkileri hesaplanıp göç alanlarına kurulmaz umarım.

Ama şu da var.

O ya da bu şekilde o enerjinin üretilmesi muhakkak lazım. Peki bu durumda bu bölgelere nükleer santral kurulmasını ya da termoelektrik santral kurulmasını mı tercih ederdiniz? Veya 15-20 katı maliyet ile enerjiyi yurt dışından almayı ve bu ekonomik gideri karşılamak için ülke kaynaklarını satmayı mı tercih ederdiniz?
0
Mehmet..Akif 23.3.2017
Yine troller doluşmuş. Trollere cevap veren de trollük eder. Lütfen cevap vermeyin. Üre üre yorulurlar.
0
isem 22.3.2017
yapılan güneş santraline karşıyız, nükleere karşıyız,HES lere karşıyız, termik santrallere karşıyız, marmaraya karşıyız, hızlı trene karşıyız,havaalanına karşıyız,köprülere karşıyız, duble yollara başından beri karşıyız, yerli bi araç gereç yapacağız aaaaa onun ekranı ithal tu kaka ...yeter yaa...Gölge etmeyin yeter...
+1
TuffkiLLe 22.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: İl teber

Ben her yıl milyarlarca dolar doğalgaz parası ödüyorum dışarıya enerji üretmek için ne kuşu birader... Bırakta iki tane kuş uçmasın oradan.

sürekli sitem ettiğiniz dünya hali, bu düşünce ile bu raddeye geldi. Dünya üzerinde sadece insanların yaşamadığını anlamanız gerek.
Yapılacak atılımları başka canlılara zarar vermeden mümkünken niye ziyanda ısrar ediyorsunuz?
+1
TuffkiLLe 22.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: CyClopSx

Yatırım yapıyorsun, maliyet ve verim odaklı olacak tabi. Çevre konusuna gelirsek şu an çevreye en az zarar verecek enerji üretim yöntemini konuşuyoruz. Ha oda mı zararlı. O zaman akşam elektrik yakmayacaksın, telefon izlemeyeceksin, cep telefonu kullanmayacaksın. hatta bilgisayar ve internet kullanayacağın için bu mesajada cevap vermeyeceksin. kabul mu? kabul et kuşlar ölmesin...

tahammülsüzlüğünüzü anlayamadım. Son mesajda soruma cevap vermek yerine başka soru soruyorsunuz bana. Ben zaten söylediklerinizin yapılması taraftarıyım ve size katılıyorum. Yaptığım eleştiri canlı ekosistemine etkilerinin düşünülüp düşünülmediğine yönelik. Dünyada sadece insanlar yaşamıyor ve tüm canlıları koruyarak yapmak mümkün böyle şeyleri.

alakasız sorunuza gelince, ben yurtdışında yaşıyorum.
0
tutankenshta 22.3.2017
tipik a***** yorumu... ağılda iyi besleniyor olmalı iyi semermiş... kurban bayarımında canlı çıkar mı ki? neden bu tip yazılar hep seçim öncesi çıkıyor tesadüf mü? yok ya...
+1
CyClopSx 22.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: Atılgan oo

Nasıl ne alakası var. Oglm laf beynine gitmiyor mu la senin.
Baskaninizin Türkiye'yi kalkındırmak dediği yuzbinlerce imamhatiplilerin not ortalaması 40 soruda 2 net lan. Ne güzel seyinden bahsediyorsun sen. Bu iki net yapamayan adamlar mı kalkındırmak ülkeyi.
Beni alıntılayip asabimi bozma.

Bozulsa ne olur? senin zorun başka belli...
+1
CyClopSx 22.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: TuffkiLLe

avantajı sadece maliyet ve verim odaklı hesaplamışsınız. Büyük güneş paneli tarlalarının etrafındaki iklime etki ettiği, hava sağası ve çevresindeki kuş habitatına zarar verdiği bilinen bir gerçek, dünyada yaşanmış örnekleri var. Bu konuda endişeniz yok mu?

Yatırım yapıyorsun, maliyet ve verim odaklı olacak tabi. Çevre konusuna gelirsek şu an çevreye en az zarar verecek enerji üretim yöntemini konuşuyoruz. Ha oda mı zararlı. O zaman akşam elektrik yakmayacaksın, telefon izlemeyeceksin, cep telefonu kullanmayacaksın. hatta bilgisayar ve internet kullanayacağın için bu mesajada cevap vermeyeceksin. kabul mu? kabul et kuşlar ölmesin...
+1
İl teber 22.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: TuffkiLLe

avantajı sadece maliyet ve verim odaklı hesaplamışsınız. Büyük güneş paneli tarlalarının etrafındaki iklime etki ettiği, hava sağası ve çevresindeki kuş habitatına zarar verdiği bilinen bir gerçek, dünyada yaşanmış örnekleri var. Bu konuda endişeniz yok mu?

Ben her yıl milyarlarca dolar doğalgaz parası ödüyorum dışarıya enerji üretmek için ne kuşu birader... Bırakta iki tane kuş uçmasın oradan.
+1
SonForum 22.3.2017
Toplanın millet yine trollük konu var, yenilenebilir enerjiyi şarjlı pil zanneden arkadaşlar döktürmüş yine.
0
Parola_18 22.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: Hasegawa

Hemen yanitlayayim sorularini. Güney Kore – Yi Sun-sin Bridge = Orta açıklığı 1545 m. toplamda da 2260 m. = ücretsiz bu birincisi. http://www.uludagsozluk.com/k/d%C3%BCnyadaki-asma-k%C3%B6pr%C3%BC-ge%C3%A7i%C5%9F-%C3%BCcretleri/ dan diger kopru fiyatlarina bakabilirsin. Iyi bak fiyatlara. :D ABD ile olan vergi oranlarina gelince http://www.turkishnews.com/tr/content/2013/02/03/devletin-cebinizdeki-eli-abdde-ve-turkiyede-vergi-oranlari/ buraya bakiver. Ucretli calisanda tuketici vergisi bizde %48 iken onlarda %6, yazi ile yazayim ki iyice anlasilsin yuzde alti. Sales tax . Ac okuyuver sana zahmet. Onlarda emlak vergisi %2, bizde %4. :D Bizde icki, sigara ve benzinde %250. Onlarda da sigara pahali ama vergiden degil. Benzini kiyaslamiyorum bile. Aklin varsa sende kiyaslayip yazma artik. Ozel okulu vergiden dusme degilde kanuni tabirle "vergi avantajı" olarak soyliyeyim dogrus olsun. Buyur muhasebe dilinde tam aciklamasi. Muhasebe bilgin yoksa aciklarim.
http://muhasebedr.com/okul-masraflari-vergiden-nasil-dusuluyor/
Son paragrafi okyuver ozellikle. :D Vakiflar kanununa gelince http://www.basarmevzuat.com/dergi/8/a/vakifkv.htm buyur oku. Vefat eden Mustafa KOC mesela bundan cok yararlanirdi. Rahmet okumayacagim ardindan. Ofnegin bir gun yatla gezerken kaza gecirmisti on kusur yil once. Tabii yat Koc Vakfina ait. Vakfa yapilan bagislar vakif amacinda kullaniliyor yani. :D Bu arada gercekten kafam cok calisiyor. Seninde calistigina eminim. Yeterki arastir, oku, ogrenme istegi olsun icinde. Kim kime, kim devlete, kim kesesine calisiyor gor. HAYIR'li gunler dilerim tum arkadaslarima.

ya bırak bu işleri devlet su işleri uludag sözlükden hikaye anlatıyorsun vergioranaları hikayeside bi başka komedi vatandasın biri bişeyler uydurmuş hikaye anlatmış ben sana hürrriyetten şükrü kızıl ot vergi uzmanı nın linkini attım... vakıf muhammeti linkinde alakasız kolejde okuyanın vergi vermemesi ile ne alakası var ? uyduruk bir örnek bulamamışın yok koç kazayapmışta amacında kullanılmıyormuşta biri üsülsüzlük yaptı diye oda senin uydurman kanıt diye sundukların gibi vakıfları mı kapatalım
verdigin cevaplar tatmin edici deil uyduruk linkler çıkarımlar ve lafontenden masallar
0
Rising_Sun 22.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: joker-38

bu iki cümleyi kurman bile çok vahim.
60 yıl önce bunu kullanmışlar. kullananlarda gelişmiş ülkeler hiç biri hesaplamadan yapmazlar. lakin senin yazdığın yazı sanki alayı bunu bilmiyormuş bir tek ben biliyorum der gibi.
santralin zarar larını herkes biliyor zaten. neyse bu saatten sonra kitap yazsan toparlayamazsın.


Nükleer enerji dendiğinde sadece elektrik olarak düşünüyorsun sanırım..Bu yüzden sana vahim gelmiş olabilir ama önceki mesajımda yazdığım gibi, nükleer güç sadece elektrik için kullanılmaz..Sağlık sektöründe, askeri alanlarda (atom bombası) da kullanılır..Elektrik için kullanımı artık çağdışı, bunun çağdışı olduğunu ben söylemiyorum, etrafında olup bitenleri görebiliyorsan sen de bunu anlayabilirsin..Sana yardımcı olmak için ben hatırlatayım, Almanya, Japonya yeni mükleer santral inşa etmeyeceği gibi, olanları da seneler içinde kapatma kararı almıştı..İnternette araştırırsan bulabilirsin..Ayrıca niye saldırgan bir şekilde konuştuğunu da anlayamadım..Akkuyu Nükleer Santrali'nin ihalesini baban mı aldı?
0
TuffkiLLe 22.3.2017
quote:
Orijinalden alıntı: CyClopSx

Panel kurulum işinin temeli aşağıdaki resimdir. Ayrıca işletme maliyetini de göz önünde bulundurursanız tek bir noktada büyük santral çok daha avantajlıdır.
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın


avantajı sadece maliyet ve verim odaklı hesaplamışsınız. Büyük güneş paneli tarlalarının etrafındaki iklime etki ettiği, hava sağası ve çevresindeki kuş habitatına zarar verdiği bilinen bir gerçek, dünyada yaşanmış örnekleri var. Bu konuda endişeniz yok mu?
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj