Anlık Bildirim

Araç muayene hizmeti yeniden özelleştirme kapsamına alındı

Araç muayene hizmetinde mevcut sözleşmelerin 14 Ağustos 2027'de sona ereceğinden dolayı hizmetlerin aksamaması için yeniden özelleştirme kapsamına alınmasına karar verildi.
Araç muayene hizmeti yeniden özelleştirme kapsamına alındı Tam Boyutta Gör
Bugün Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Karayolları Trafik Kanunu kapsamındaki araç muayene hizmetinin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karar verildi.

Karara göre, özelleştirme, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayri ayni haklarının tesisi, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun diğer hukuki tasarruflar ve kiralama yöntemlerinden biri ya da birkaçı birlikte uygulanarak gerçekleştirilecek.

Araç muayene hizmetinin özelleştirilmesiyle ilgili ihale dökümanlarında ve sözleşmelerde yer alacak hususlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Altyapı Bakanlığı tarafından birlikte belirlenecek. Karara göre özelleştirme işlemleri 15.08.2027 tarihine kadar tamamlanacak.

Araç muayene istasyonlarında son yapılan zamla birlikte otomobiller için 1.821,60 TL muayene ücreti talep ediliyor. Motosikletler için bu ücret 927,60 TL.

Mevcut sözleşmeler 14 Ağustos 2027'de sona erecek

Araç muayene hizmeti işinin 20 yıllığına verilmesine ilişkin özelleştirme ihalesi, kuzey ve güney olarak iki bölge halinde 20 Aralık 2004'te yapılmıştı. İhale sonucunda yatırımcılarla birinci ve ikinci bölge araç muayene istasyonlarının yapımı, bakımı ve işletilmesi hizmetlerine ilişkin imtiyaz sözleşmeleri, 15 Ağustos 2007'de imzalanmıştı. Bu sözleşmelerin süresi 14 Ağustos 2027'de sona erecek.

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik'te "Araç muayene ihalesi için imtiyaz sözleşme süresi bitimi tarihinden en az 5 yıl öncesinde gerekli plan, proje, altyapı ve benzeri işlemler başlatılır ve yeni ihale en geç 15 Ağustos 2027 tarihine kadar sonuçlandırılır." hükmü yer alıyor.

Bu nedenle söz konusu sözleşmelerin bitiminden itibaren kamu hizmetinin kesintiye uğramaksızın devam etmesini teminen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme hazırlık çalışmalarının başlatılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı ile araç muayene hizmetleri yeniden özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Kaynakça https://www.aa.com.tr/tr/gundem/arac-muayene-hizmetleri-yeniden-ozellestirme-kapsamina-alindi/3233648 https://resmigazete.gov.tr/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
4574 kez okundu.
11 kişi, toplam 12 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
araç muayene, Türkiye Haberleri ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim