Anlık Bildirim

Bilim insanları “robot bukalemun” üretti

Koreli araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yürütülen bir araştırmada, etrafına gerçek zamanlı olarak uyum sağlayabilen bir robot bukalemun üretildiği açıklandı.

Nature Communications dergisinde 10 Ağustos Salı günü yayınlanan bir araştırmaya göre, renkleri taklit edebilen bir teknoloji sayesinde gerçek dünyadaki bukalemunlar gibi “kamuflaj” özelliğine sahip bir robot bukalemun geliştirildi. Uzmanlara göre bu robot, gerçek dünyadaki bukalemunlar gibi çevresine uyum sağlayabilecek kadar dayanıklı ve hassas.

Bilim insanları, sistemin çalıştığını kanıtlamak için robotu renkli zeminlerin üstüne koyduğu bir video yayınladı.

Uzmanlara göre bu araştırma daha ilk aşamalarında olmasına rağmen “kamuflaj” teknolojisi açısından önemli bir gelişme olabilir.

Askeriyede kullanılabilir

Bu tarz araştırmalar daha önce yapılmıştı; ancak bu deney, mümkün olduğunca fazla renk üzerinde yapılan ilk çalışma olduğu için önem taşıyor. Araştırmacılar bu teknolojiyi, “olağanüstü derecede zor” olarak tanımlıyor. Robot, çevredeki renkleri nanoteknolojik sensörler sayesinde algılayabiliyor ve etrafa gösteriyor.

Bilim insanları “robot bukalemun” üretti

Uzmanlara göre kamuflaj teknolojisinin en çok kullanılmasının beklendiği alan, tahmin edebileceğiniz üzere askeri uygulamalar. Ancak Seul Ulusal Üniversitesi’nden Sheung Hwan Ko, teknolojinin renk değiştirilebilen kıyafetler üzerinde kullanılarak herkes tarafından satın alınabilmesini umuyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim