Anlık Bildirim

Bilim insanlarına göre Ay’da fiber ağ kurmak gerekiyor

Bilim dünyasında Ay’a yönelik artan bir ilgi bulunuyor. Yeniden insanlı uçuşların başlaması ve kalıcı üstlerin kurulması planlanırken araştırmacılar, Ay’a fiber ağların kurulması gerektiğini söylüyor.
Bilim insanlarına göre Ay’da fiber ağ kurmak gerekiyor Tam Boyutta Gör
Neredeyse tüm dünya genelinde Ay’a yönelik artan bir ilgi bulunuyor. Ülkeler ve çeşitli özel şirketler, Ay özelinde yeni projeler geliştirirken buradaki asıl amacın Ay’da insanlığın kalıcı olarak bulunması olduğu belirtiliyor. Ancak bunun önünde aşılması gereken önemli engeller bulunuyor. Araştırmacılar bu engelleri aşmak veya bu engelleri anlamak için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bunlardan birisi de Ay’ın sismik faaliyetlerine odaklanıyor. Ay’daki depremler hakkında çok az şey bilsek de araştırmacılar, Dünya’nın uydusunda kurulacak bir fiber ağ ile daha fazla verinin elde edilebileceğini öneriyor.

Ay’a fiber ağ kurulabilir

Ay’ın sismik aktiviteleri hakkındaki mevcut çoğu bilgimiz onlarca yıl öne Apollo astronotları tarafından Ay'ın yüzeyine yerleştirilen sismometrelerden geliyor. Bu verilerin güncel analizleri Ay’da sık sık orta veya şiddetli depremlerin meydana geldiğine işaret ediyor. Uydunun düşük yer çekimi nedeniyle depremlerin saniyeler veya dakikalar değil, saatlerce sürebileceği belirtiliyor. Hatta hafif sarsıntılarda bile ciddi toprak kaymalarının yaşanabileceği aktarılıyor.

Bilim insanlarına göre Ay’da fiber ağ kurmak gerekiyor Tam Boyutta Gör
Henüz Ay’da yaşanan depremlerin nedeni tam olarak bilinmiyor ancak bir teoriye göre Ay’ın soğuyan çekirdeğinin giderek küçülüyor olması bir etken olabilir. Bilim insanlarına göre fiber ağ ile hem çekirdeğin özellikleri hem de sismik aktivite hakkında net bir resim elde etmek mümkün.

Araştırmacılar fiber ağ için dağıtılmış akustik algılama (DAS) sürecini kullanmayı öneriyor. DAS, fiberlerin kırılma indisindeki küçük dalgalanmalardan kaynaklanan Rayleigh saçılımını kullanarak onlarca kilometrelik kablo boyunca gerçek zamanlı ölçüm yapılmasını sağlayabilir. Araştırmacılara göre DAS ağı maliyetleri azaltabilir ancak bunların kurulumu için önemli zorlukların olduğu da bir gerçek. Araştırmacılar otonom gezginler kullanarak veya Artemis astronotlarıyla bu görevin tamamlanabileceğini öne sürüyor.

Kaynakça https://www.techspot.com/news/102171-researchers-propose-installing-fiber-network-moon.html https://pubs.geoscienceworld.org/ssa/srl/article-abstract/doi/10.1785/0220230067/635638/Fiber-Seismic-Network-on-the-Moon Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
3581 kez okundu.
11 kişi, toplam 11 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
ay, deprem ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim