Anlık Bildirim

Çip krizi: Ford Otosan, Gölcük'te üretime ara verdi

Türkiye'nin önde gelen ticari araç üreticilerinden Ford Otosan, yarı iletken tedariğinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Gölcük'te 17 Kasım'a kadar üretime ara verildiğini duyurdu.

Çip krizi: Ford Otosan, Gölcük'te üretime ara verdi Tam Boyutta Gör

Çip krizi otomotiv dünyasını etkilemeye devam ediyor. Bu durum ülkemizdeki üreticiler için de geçerli. Son olarak Ford Otosan, Gölcük'teki fabrikasında üretime ara verildiğini açıkladı.

6-17 Kasım tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verildiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"14 Nisan 2021 ve 11 Mayıs 2021 tarihli özel durum açıklamalarımızda ve son olarak 27.10.2021 tarihinde kamuya açıklanan faaliyet raporumuzda da belirtildiği üzere, yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntılara bağlı olarak dünya çapında otomotiv endüstrisinde zorluklar ve üretim kesintileri yaşanmaktadır.

Ana ortaklarımızdan Ford Motor Company'nin aldığı önlemler ve şirketimizin tedarikçileri ile yaptığı planlamalarla küresel çaptaki bu krizin etkilerinin en aza indirilmesi konusunda çalışmalarımızı sürdürmekle birlikte, gelinen aşamada Gölcük Fabrikamızda 6-17 Kasım tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarımızda ise üretime devam edilecektir."

Üretime ara verilmesi sebebiyle, 2021 yılına ilişkin toplam üretim ve satış beklentilerinde (ağırlıklı olarak ihracat adetlerinden olmak üzere) yaklaşık 18 bin adet azalış olmasının ön görüldüğü ifade edildi.

Yarı iletken tedariğindeki sıkıntılar yüzünden kimi fabrikalarda üretime ara verilirken bazı üreticiler de modellerindeki fonksiyonları azaltıyor. Örneğin BMW, çip krizi nedeniyle bazı modellerinden dokunmatik ekran fonksiyonunu kaldıracağını duyurmuştu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim