Anlık Bildirim

Covid-19 salgınının gökyüzü olaylarına ilginç etkisi

2020 yılının başlarından itibaren küresel olarak kapanmalara neden olan Covid-19 pandemisinin yeni bir araştırmaya göre gökyüzü olaylarını da etkilediği ortaya çıktı.

Covid-19 karantinaları gökyüzü olaylarını da etkiledi Tam Boyutta Gör

2020 yılından itibaren küresel kapanmalara sebep olan Covid-19’un, yeni bir araştırmaya göre gökyüzü olaylarını da etkilediği ortaya çıktı.

Atmosferde Covid etkisi

Fosil yakıt kullanımı ve çeşitli insan faaliyetleri ile aerosol adı verilen küçük parçacıkların atmosferde arttığını düşünen bilim insanları, artan parçacıklar ile yıldırım aktivileri arasında bir bağlantı yakaladı. 2020 yılında başlayan sokağa çıkma yasakları ile beraber enerji tüketimindeki düşüşün gökyüzü olaylarına da yansıdığı tespit edildi. 

Covid-19 karantinaları gökyüzü olaylarını da etkiledi Tam Boyutta Gör

Massachusetts Institute of Technology bilim insanları tarafından gerçekleştirilen yeni çalışmada 2020 yılında atmosferdeki aerosol konsantrasyonunun azalması ile yıldırım olaylarında yaşanan düşüş verileri paylaşıldı. Bununla beraber 2018 yılının Mart ile Mayıs aylarına kıyasla 2020 yılında ortalama yüzde 19 daha az yıldırım çakması ölçüldü. 

Yıldırımlar hava kirliliğine de etki ediyor

Ekibin yıldırımları ölçmek için üç farklı yöntem kullandığını söyleyen Massachusetts Institute of Technology'de meteorolog Earle Williams, "Tüm sonuçlar aynı eğilimi gösterdi, azalan bir aerosol konsantrasyonuyla ilişkili azalan bir yıldırım aktivitesi" sözlerini dile getirdi.

Ayrıca yıldırım düşmesinin hava kirliliğine de katkıda bulunan azot oksitler ürettiğini söyleyen Williams, "Atmosfer kimyası kesinlikle yıldırım aktivitesinden etkileniyor" dedi. Bununla beraber yıldırımlarda en büyük düşüş Güneydoğu Asya, Avrupa ve Afrika'da yaşanırken, en az etki Amerika kıtasında görüldü.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
4132 kez okundu.
11 kişi, toplam 12 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Popüler Bilim, Covid-19
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim