Anlık Bildirim

Dijital Türk Lirası 2022’de geliyor

Dijital Türk Lirası'nın geliştirilmesi için 2022 yılında yapılacak çalışmalar belli oldu. 2022'de Dijital TL'nin kapsamlı test çalışmaları yapılacak. Ödeme sistemlerine entegrasyonuna başlanacak.

Dijital Türk Lirası 2022’de geliyor Tam Boyutta Gör

Dijital Türk Lirası’nın 2022’de kullanımına başlanması hedefleniyor. 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda Dijital Türk Lirası hakkında çeşitli planlara yer verildi.

2022 yılında Dijital Türk Lirası için yapılacak çalışmalar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi’nin 2021 yılı sonunda başlayacak birinci faz pilot çalışmaları sonucuna göre 2022 yılında daha yaygın ve daha geniş katılımlı ikinci aşama pilot testleri yapılacak.

2022’de Dijital Türk Lirası’na yönelik olarak programlanabilir para ve çevrim dışı ödeme servislerine yönelik teknolojik altyapı oluşturulacak. Bu doğrultuda araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacak. Dijital Türk lirası sisteminin ilgili diğer sistemlerle entegrasyon çalışmalarına başlanacak. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre Dijital Türk Lirası için 2022’de yürütülecek çalışmalar bunlarla sınırlı olacak.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kuruldu

Geçen ay TCMB tarafından yürütülen adımlar doğrultusunda Dijital Türk Lirası’nın teknolojik altyapısının geliştirilmesi ve testlerinin yapılması için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamıştı ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturuldu. Bu firmalar, Dijital Türk Lirası’nın çalışmalarını yürütecek. Dijital Türk Lirası’nın ödeme sistemlerinde kullanımı için entegrasyon çalışmaları yapacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
7891 kez okundu.
22 kişi, toplam 23 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Türkiye Haberleri, tcmb ve
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim