Anlık Bildirim

Dünya nüfusunun yüzde 80'inden fazlasını yok eden tarihteki en büyük kitlesel yok oluşun nedeni bulundu

Dünya tarihinde birden fazla kitlesel yok oluş ve felaket yaşandı. Ancak yapılan yeni bir araştırma aralarındaki en büyük kitlesel yok oluşun nedenlerini ortaya koyuyor.
Dünya tarihindeki en büyük kitlesel yok oluşun nedeni bulundu Tam Boyutta Gör
Bilim insanlarına göre deniz türlerinin yüzde 90'ından fazlası ve karasal türlerin yüzde 75'inden fazlası, yaklaşık 260 milyon yıl önce meydana gelen ve bazen "büyük ölüm" olarak anılan Geç Permiyen Kitlesel Yok Oluşu sırasında yok olmuştu.

Lancaster Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Dünya tarihindeki en büyük kitlesel yok oluş olayı, gömülü fosil yakıt depolarını yakan volkanik aktivitenin ürettiği metan salınımıyla gerçekleşmiş olabilir. Salınan metanın aynı zamanda gezegenin yüksek miktarda ısınmasına da neden olduğu yapılan araştırmada bulunmuş durumda.

Atmosfere milyarlarca ton metan gazı salınmış olabilir

Konu hakkındaki önceki araştırmalar, Geç Permiyen Kitlesel Yok Oluşunun esas olarak volkanlar tarafından üretilen büyük hacimli karbon emisyonlarından kaynaklandığına ve yok olma olayının muhtemelen yoğun bir küresel ısınma döneminin feci etkilerinden kaynaklandığını gösteriyordu.

Dünya tarihindeki en büyük kitlesel yok oluşun nedeni bulundu Tam Boyutta Gör
Bilim adamları, gaz rezervuarlarının hacmini, kaya yoğunluğunu ve miktarlarını dikkate alarak, havzadaki doğal gaz kuyularından numune alarak, Geç Permiyen döneminde tüm havzadan atmosfere 1440 Gigaton kadar metanın salınmış olabileceğini keşfettiler. Metan, 100 yıllık bir süre içinde karbondioksitten 28 kat daha fazla küresel ısınma potansiyeline sahip olduğundan, uzmanlar bunun 40.410 Gigaton karbondioksite veya yıllık karbon emisyonunun 1.000 katından fazlasına eşdeğer olduğunu iddia ediyor.

Yapılan araştırma sonucunda bilim insanları, karbon dioksitin küresel ısınma ve kitlesel yok oluşun ana itici gücü olarak kabul etse de yeni bulgular büyük miktardaki metan salınımının dünyanın geçirmiş olduğu “büyük ölüm” olayında kilit rol oynadığını ortaya koyuyor. Çalışma Nature dergisinde detaylarıyla birlikte yayınlandı.

Kaynakça https://interestingengineering.com/science/methane-emissions-worlds-largest-mass-extinction https://www.lancaster.ac.uk/news/methane-discovery-sheds-new-light-on-worlds-largest-mass-extinction-event https://www.nature.com/articles/s41467-022-34645-3 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
128592 kez okundu.
13 kişi, toplam 22 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
metan, dünya ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim