Anlık Bildirim

Şifreler tarih mi oluyor? Google Chrome passkey desteği kazandı

Google, Chrome tarayıcısına geçiş anahtarlarını ekledi. M108 güncellemesiyle gelen passkey ile Google Chrome’da da şifresiz giriş dönemi başladı.                
google chrome passkey (geçiş anahtarı) Tam Boyutta Gör
Google’ın Chromium Blog gönderisine göre, şifrenin sonuna getirecek passkey (geçiş anahtarı) desteği M108 güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulmaya başladı.

Passkey (Geçiş anahtarı) nedir?

Geçiş anahtarları, iki faktörlü kimlik doğrulama ve Google’ın parola yöneticisi gibi kullanıcıların hesaplarını güvende tutmalarının bir başka yolu. Diğer güvenlik faktörlerinden farklı olarak geçiş anahtarlarının sızdırılma riski yok, sunucuda veri ihlali olması durumunda oturum açma bilgileri güvende. Kullanıcıları kimlik avı saldırılarına karşı da koruyabilen geçiş anahtarı, parolalara göre daha güvenli bir alternatif.

Kullanıcılar, geçiş anahtarlarıyla iPhone veya Android telefonlarını kullanarak kimlik doğrulaması yapabiliyor ve web sitelerine parolasız giriş yapabiliyor. iOS ve Android’in yeni sürümlerinde, geçiş anahtarlarını destekleyen sitelere giren kullanıcılar, güvenilir bir cihazda biyometrik kimlik doğrulamayı kullanarak kimlik doğrulama adımını geçebiliyor. Passkey desteğinin Chrome Android uygulamasını da geleceği söylendi.

Kullanıcı, bilgisayardan bir siteye girdiğinde, yakınındaki mobil cihazla QR kodu okutarak geçiş anahtarını kullanabiliyor. Siteyle sadece güvenli bir şekilde oluşturulmuş bir kod alışverişi olduğundan, şifrenin aksine sızdırılma riski olmuyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim