Anlık Bildirim

Google Lyra ile çok düşük hızlarda bile ses aktarımı mümkün oluyor

Asya, Afrika ve Latin Amerika gibi kıtalarda halen 2G bağlantıları yoğun bir şekilde kullanılıyor. Çevirmeli modem sınıfında hızlar sunabilen bu altyapılar için Google devreye girdi.

Google Lyra ile çok düşük hızlarda bile ses aktarımı mümkün oluyor Tam Boyutta Gör

Bugün artk 5G hızlarını konuşur olduk ancak halen dünyanın önemli bir kısmı 4G ve hatta 2G/3G altyapılarını kullanmak zorunda. Bu da internet tabanlı platformların çözümler üretmesini zorunlu kılıyor. Google Lyra bunlardan birisi.

Google Lyra nedir?

Google Lyra geçtiğimiz ay tanıtımı yapılan yenilikçi bir kodek teknolojisi. Bu kodek ses aktarımını mümkün olduğu kadar doğallığına sadık kalarak ve en küçük veriyi kullanarak sağlamayı amaçlıyor.

Google teknolojinin altyapısında kullandığı makine öğrenme sistemini yaklaşık 70 dili kapsayan binlerce saatlik ses ile eğitmiş. 2G ağlarından en hızlı ağlara kadar fark etmeksizin Google Lyra sadece 90ms gecikme süresi sunuyor.

Lyra ilk olarak Google Duo Android uygulamasında test edilecek. Brezilya ve Hindistan’ın 2G altyapısını kullanan bölgelerinde Google Duo’nun kaliteli bir aktarım sunması bekleniyor. Google ayrıca Lyra programlama ara yüzünü de açık kaynak hale getirdi. Böylece pek çok Android uygulaması Lyra teknolojisini kullanabilecek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim