Anlık Bildirim

İnsanlar İskoçya’daki kripto para rehabilitasyon merkezine akın ediyor

İskoçya’da bulunan ve dünyanın ilk kripto para rehabilitasyon merkezi olan Castle Craig’ten yetkililere göre son bir yıl içinde merkeze gelen insan sayısı on kat artış gösterdi.

İskoçya, Peeblesshire’de bulunan Castle Craig isimli madde bağımlılığı merkezi alkol, uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede birçok insana yardımcı oluyor. Ancak buranın bir özelliği daha var. Castle Craig, dünyanın ilk kripto para rehabilitasyon merkezine 2018 yılından bu yana ev sahipliği yapıyor.

İnsanlar kripto para rehabilitasyon merkezine akın ediyor Tam Boyutta Gör

Kripto para ticareti yapmak, uyuşturucu kadar bağımlılık yapabilir ve bir insanın hayatını önemli derecede etkileyebilir. Bu durum Castle Craig’te çalışan terapistler için bir gerçek.

Yapılan yeni açıklamalar ise bu durumun son yıllarda daha da kötüleştiğini gösteriyor. Yetkililere göre kripto para rehabilitasyon merkezine gelen insan sayısı son bir yılda on kat artış gösterdi. Merkezde çalışan terapist Tony Marini’ye göre de birçok insan kripto paralar yüzünden milyonlarca dolar zarar ediyor ve intihar etmeyi düşünüyor.

İnsanlar kripto para rehabilitasyon merkezine akın ediyor Tam Boyutta Gör

Marini, Decrypt’e verdiği demeçte durumun ne kadar kötü olduğu ile ilgili, “Çok para kaybeden insanlardan haber alamıyoruz. İnsanlar çok utanıyor ve suçlu hissediyorlar. Bu konu hakkında kimseyle konuşmak istemiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Uyuşturucu ve alkolle iç içe geçiyor”

Açıklamalara göre 2018’den beri faaliyet gösteren merkezde kripto para bağımlılarının sayıları son yıllarda önemli derecede artış görüldü ve vakalar alkol ve uyuşturucu vakalarına yaklaştı. Marini’ye göre de kripto para bağımlılığı sonucunda birçok insan uyuşturucuya ve alkole yönelerek kendilerine zarar verdi.

İnsanlar kripto para rehabilitasyon merkezine akın ediyor

Yetkililere göre Castle Craig’te kalan insanların yalnızca iki saat telefon kullanma hakkı bulunuyor ve tedavileri yapılıyor. Klinikte çalışanlardan biri olan Steven Elphistone de bu durumla ilgili şunları söyledi: “Kripto para bağımlılığı için 12 adımlı bir programımız bulunuyor. Bununla da insanlara yardım etmeye çalışıyoruz.”

Kripto para kullanımı dünya çapında önemli bir artış gösterdi. Dünya üzerinde 300 milyondan fazla insan kripto para birimlerini kullanıyor ve bu sayı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Kripto paralar “gelecek” olarak nitelendirilse de insanların yatırımlarını yaparken sonuçlarını düşünmesi ve akıllı bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim