Anlık Bildirim

Intel sunucular için özel bir işlem birimi geliştirdi

Intel Altyapı İşlem Birimi (IPU) veri merkezinde mikro hizmet tabanlı bir mimari kullanılarak oluşturulan modern uygulamaları hızlandırmak için özel işlevlere sahip.

Intel Altyapı İşlem Birimi (IPU) yeni bir dönem başlatıyor Tam Boyutta Gör

Teknolojiye bağlı olarak insanların ihtiyaçlarının gelişmesi ile birlikte sunucu tanımında da büyük değişiklikler oldu. İlk yıllarında alan barındırmak veya belirli fonksiyonlara ev sahipliği yapmak görevleri olan sunucular bugün çok karmaşık yapılar haline geldi. 

Intel Altyapı İşlem Birimi (IPU) nedir?

Sunucular sadece ana işlemci ve grafik biriminin yanı sıra uç işlemler, konteyner yapısı, iletişim, sanallaştırma gibi pek çok farklı ihtiyaca karşılık verecek birimlere ihtiyaç duyuyor zira bunları sadece ana yongaya yüklemek büyük enerji tüketimine neden oluyor. Intel Altyapı İşlem Birimi (IPU) de burada devreye giriyor.

IPU olarak tanımlanan yeni işlem birimi, bulut ve iletişim hizmeti sağlayıcılarının ek yükü azaltmasını ve merkezi işlem birimlerinin performansını arttırmasını sağlamak için tasarlanmış programlanabilir bir ağ aygıtı olarak öne çıkıyor. Müşteriler bir IPU aracılığıyla işleme ve depolamayı dengelemelerini sağlayan güvenli, programlanabilir ve istikrarlı bir çözümle birlikte kaynakları daha iyi kullanabilecek.

IPU, veri merkezinde mikro hizmet tabanlı bir mimari kullanılarak oluşturulan modern uygulamaları hızlandırmak için özel işlevlere sahip. Google ve Facebook'ta yapılan araştırmalar, işlemci döngülerinin %221 ila %802'inin mikro hizmet iletişim ek yükü tarafından tüketilebileceğini gösteriyor. 

Intel Altyapı İşlem Birimi (IPU) yeni bir dönem başlatıyor Tam Boyutta Gör

IPU birimlerinin işlevlerine bakacak olursak:

-Atanmış protokol hızlandırıcılarla depolama sanallaştırması, ağ sanallaştırması ve güvenlik dahil altyapı işlevlerini hızlandırma

-Daha önceki yazılımda işlemcide yapılan depolama ve ağ sanallaştırma işlevlerini IPU'ya taşıyarak işlemci çekirdeklerini boşaltma

-Esnek iş yükü yerleşimine izin vererek veri merkezi kullanımını iyileştirme

-Bulut servis sağlayıcılarının altyapı işlev dağıtımlarını yazılım hızında özelleştirmelerini sağlama

Intel IPU platformu standart bir tasarıma sahip olmak istemiyor. Akıllı veri merkezlerinin gelişen ihtiyaçlarına yönelik olarak uygulamaya özel entegre devre – ASIC şeklinde sonradan programlanabilir IPU platformları da sunulacak. Bunlar şu anda bazı ortaklar ile test aşamasında. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim