Anlık Bildirim

Intel de ön bellek yarışına katılıyor

AMD’nin 3D V-Cache ile ilgiyi üzerine çekmesi Intel’i harekete geçirdi. Intel Raptor Lake mimarisi ile birlikte işlemcilerde yüzde 50 seviyesinde toplam ön bellek artışı yaşanacak. 

Intel Alder Lake

AMD’nin bu yıl rekabetteki en önemli unsurlarından birisi olarak gösterilen 3D V-Cache yığın ön bellek teknolojisi, ekstradan eklenen katman ile işlemcinin ön belleğini üç kata kadar arttırabiliyordu. Özellikle oyunlarda ve bellek isteyen uygulamalarda önemli bir avantaj sunması bekleniyor. Intel bunun gerisinde kalmaya niyetli değil. 

Intel Raptor Lake ile ön bellek coşacak

Intel Alder Lake işlemcilerde her performans çekirdeği için 1.25MB Seviye 2 ve 3MB Seviye 3 ön bellek, her 4 verimlilik çekirdeği için 2MB paylaşımlı Seviye 2 ve 3MB Seviye 3 ön bellek kullanılıyor. Toplamda 14MB Seviye 2 ve 30MB Seviye 3 ön bellek elde ediliyor. 

Sızıntılara göre Raptor Lake yani on üçüncü nesil Intel işlemciler ile ön bellek konusunda önemli bir artış olacak. Kısaca her performans çekirdeği için 2MB Seviye 2 ve 3MB Seviye 3 ön bellek, her 4 verimlilik çekirdeği için 4MB paylaşımlı Seviye 2 ve 3MB Seviye 3 ön bellek kullanılıyor. Toplamda 32MB Seviye 2 ve 36MB Seviye 3 ön bellek mevcut. 

Alder Lake mimarisine göre performans çekirdekleri için yüzde 60, verimlilik çekirdekleri için yüzde 100, toplamda ise yüzde 50 ön bellek artışı elde ediliyor. Bu noktada artan verimlilik çekirdeklerinin de etkisi büyük. 

Intel henüz Raptor Lake ile ilgili bir açıklama yapmadı ancak ön bellek tarafında bazı iyileştirmeler olacağı gündeme gelmişti. Özellikle Ryzen 7 5800X3D ve sonrasındaki AMD işlemciler karşısında Intel Raptor Lake ne kadar iddialı olacak göreceğiz. 
 

Intel Raptor Lake

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim