Anlık Bildirim

Aralık ayı Steam anketi paylaşıldı: AMD'nin yükselişi sona eriyor

İşlemci pazarında uzun bir süredir yükselişini sürdüren AMD, 12.nesil Alder Lake işlemcilerin büyük satış başarısı ile beraber kullanım oranlarında yerini kaybetmeye başladı. 

Intel, uzun bir aradan sonra AMD'yi geride bıraktı Tam Boyutta Gör

Steam Donanım ve Yazılım Anketi'nin Aralık ayı listesi paylaşıldı. Uzun bir süredir Intel’e kıyasla pazar payında yükselişini sürdüren AMD, Aralık ayı ile beraber düşüş yaşadı.

AMD yükselişi sona erdi

Ağustos ayında oldukça yüksek diyebileceğimiz yüzde 72,68 kullanım payına sahip olan Intel, AMD yükselişi sebebiyle düşüş yaşayarak Kasım ayında yüzde 68,45 paya sahip olmuştu. Intel’e kıyasla Ağustos ayında yüzde 27.31 kullanım oranına sahip AMD ise Kasım ayına kadar yükselişini sürdürdü ancak Aralık ayı ile beraber bu yükselişi kaybetmeye başladı. Intel’in yeni nesil işlemcilerinin çıkışı ile beraber AMD, Aralık ayında yüzde 0,82 düşüş yaşadı.

Intel, uzun bir aradan sonra AMD'yi geride bıraktı Tam Boyutta Gör

Intel’in yeni 12.nesil ailesi çeşitli eleştiriler alıyor olsa da kullanıcıların tercihini kazanmayı başardığını söyleyebiliriz. Kullanıcı verilerinin ekran kartı tarafına bakarsak, Nvidia modelleri arasında en büyük artış RTX 3060’da yaşandı ve Aralık ayında kullanım oranı yüzde 0,57 yükseldi. Bununla birlikte RTX 3060Ti modelinde yüzde 0,30, RTX 3070 modelinde ise yüzde 0,14 kullanım artışı görüldü.

Steam verilerinde RDNA2 ekran kartları arasından yalnızca RX6700 modeli ile varlığını sürdüren AMD, kartın kullanım oranını yüzde 0,19 arttırmayı başardı. İşletim sistemi tarafında ise yüzde 81,74 oranıyla liderliğini sürdüren Windows 10, yeni işletim sistemi Windows 11'in yaygınlaşması ile beraber yüzde 1.64 oranında kayıp yaşadı. Bununla birlikte Aralık ayında yüzde 1.87 oranında yükseliş gösteren Windows 11, toplam kullanım oranlarında yüzde 10.15’e ulaşmayı başardı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim