İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık BETA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Beta Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (1) YORUM YAZ

tarafından 11 Ekim 2018, Perşembe 16:10 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Apple, Avrupalı tedarikçisiyle 600 milyon dolarlık anlaşma imzaladı
Günlük Haber Furkan Babur
1 1652
Apple, ilk iPhone'dan bu yana birlikte çalıştığı Dialog şirketiyle lisans anlaşması imzaladı. Anlaşma uyarınca Dialog çalışanlarının bir kısmı ve şirkete ait ofisler Apple'a hizmet sunacak.
Avrupa'nın pek çok ülkesinde üretim tesisi ve ofisi bulunan yarı iletken üreticisi Dialog Semiconductor şirketi uzun yıllardır Apple'a önemli katkılar sunuyor. Şirketin ürettiği bileşenler, ilk iPhone'dan beri Apple ürünlerinde pil ömrünü yönetmek için kullanılıyor. Apple bugün yaptığı duyuru ile iki şirket arasındaki uzun geçmişe dayanan iyi ilişkilerin farklı bir noktata taşındığını duyurdu. İki şirket 600 milyon dolar değerinde lisans anlaşması imzaladı.


 

 
Anlaşma uyarınca Dialog bünyesinde Apple'a özel bileşenler geliştirmek için çalışan 300 mühendis artık Apple çatısı altında çalışmalarını yürütecek. Böylece, Dialog şirketinin iş gücünün yaklaşık yüzde 16'sını transfer edecek olan Apple ayrıca Dialog'a ait 4 ofisi de kullanmaya başlayacak. Bu sayede mühendisler mevcut çalışma ortamlarını bırakmak zorunda kalmadan Apple için ürün geliştirmeye devam edecek. Apple tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu 300 mühendis çalışmalarıyla ilgili olarak doğrudan Apple'ın donanım teknolojilerinden sorumlu başkanı Johny Srouji'ye bilgi verecek.


 

600 milyon dolar ödeyecek 

Anlaşma kapsamında Apple mühendis transferi ve ofislerin kullanılması için ilk etapta Dialog'a 300 milyon dolarlık ödeme yapacak. Ayrıca anlaşma uyarınca Apple önümüzdeki üç yıl boyunca şirketten ürün tedarik etmek için 300 milyon dolar daha ön ödemede bulunacak. Böylece Dialog'un kasasına 600 milyon dolar girerken Apple'ın da üretim hacmi artmış olacak.


 

Anlaşmayla ilgili açıklama yapan Dialog CEO'su Celal Bagherli, anlaşmanın iki şirket arasında uzun süredir devam eden ilişkiyi doğruladığını belirtirken Dialog teknolojilerinin değerini gösterdiğini dile getirdi. Anlaşmanın ardından Dialog'un hisseleri yüzde 25'in üstünde değer kazanırken şirketin piyasa değeri ise 1.2 milyar doları aştı.  

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 3 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 1652 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
interwap Perşembe, 19:21
Anlaşma Apple için çok daha avantajlı görünüyor. Miktar biraz daha artabilirdi.
+1
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj