Anlık Bildirim

İşte 9000 yıl önce yaşamış genç kızın yeniden oluşturulan yüzü

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı, 9 bin yıl önce Yunanistan'da yaşamış olan genç bir kızın yüzünü tekrar oluşturdu. İşte "Avgi" ismi verilen genç kız:
1
Yukarıda görmüş olduğunuz bu fotoğraf milattan önce 7000'li yıllarda, Mezolitik Çağ olarak bilinen dönemlerde Yunanistan'da yaşamış bir genç bir kıza ait. Atina Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, 1993 yılnda Theopetra Mağarası'nda ortaya çıkarılan bir kafatasını yeniden oluşturarak eski çağlarda yaşamış insanların nasıl göründüğünü göstermeye çalıştı.

Atina Üniversitesi araştırmacılarının Yunanca "şafak" anlamına gelen "Avgi" ismini verdiği bu genç kızın 15-18 aralığında bir yaşa sahip olduğu düşünülüyor. Gelişmiş üç boyutlu tarama ve modelleme teknolojileri kullanılarak tekrar oluşturulan Avgi'nin yüzü, günümüz genç kızlarına oranla çok daha maskülen bir yapıya sahip.

Bu konuyla ilgili National Geographic'e konuşan İsveçli arkeolog ve heykeltraş Oscar Nilsson,"Taş Devri'nde yaşamış birçok kadın ve erkeğin yüzlerini tekrar oluşturdum. Bugüne kadar bu konuda edinmiş olduğum tecrübelere dayanarak zaman içerisinde insanların bazı yüz özelliklerinin kaybolduğunu veya "yumuşadığını" söyleyebilirim. Genel anlamda hem erkekler hem de kadınlar bugün eski çağlara oranla daha az erkeksi görünüyorlar." ifadelerini kullanıyor.

Araştırmacılar Avgi'nin yüzünü tekrar oluşturabilmek için önce bulunan kafatasının bilgisayarlı tomografisini çekmişler. Sonrasında ise ölçülerin tam bir kopyasını çıkarabilmek için bir 3 boyutlu yazıcı kullanmışlar.

Tabi Avgi'nin 9 bin yıl önce tam olarak bu fotoğraflardaki gibi göründüğünü söylemek mümkün değil. Örneğin Oscar Nilsson Avgi'nin saç, deri ve göz rengini o dönemin Yunan bölgesinden bilinen özelliklere göre yorumlayarak oluşturmuş. Ayrıca kulak ve burun yapısı gibi insan yüzünü oluşturan önemli özelliklerin de yalnızca kafatasından yola çıkılarak tam anlamıyla anlaşılması mümkün değil.

Atina Üniversitesi araştırmacılarının genç kıza Avgi (Şafak) ismini vermelerinin nedeni ise Mezolitik Çağ'ın medeniyetin başlangıç dönemi olarak kabul edilmesi olmuş. Avgi'nin yeniden oluşturulmuş yüzü şu anda Atina'nın Akropolis Müzesi'nde sergileniyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
11211 kez okundu.
30 kişi, toplam 32 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
arkeoloji, bilim ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim