Anlık Bildirim

İşte Dünya'ya en çok benzeyen gezegen! Sadece 12 ışık yılı uzaklıkta

Astronomlar Dünya'ya en çok benzeyen ötegezegeni keşfetti. İşte sadece 12,5 ışık yılı uzaklıkta yer alan Teegarden b ve Teegarden c isimli gezegenlerin detayları:
Uluslararası astronomlardan oluşan bir grup bilim insanı, bugün çok önemli bir duyuru yaptı. Astronomy and Astrophysics dergisinde yayınlanan makaleye göre sadece 12,5 ışık yılı uzaklıkta yeni potansiyel Dünya'lar keşfedildi. Teegarden b ve Teegarden c ismi verilen gezegenler Dünya'ya çok yakın bir konumda yer aldıkları için "kozmik komşularımız" olarak nitelendiriliyor. Astronomların ifadelerine göre bulunan bu yeni gezegenlerin yaşama elverişli olma olasılığı oldukça yüksek.

Teegarden b ve Teegarden c, Teegarden isimli bir yıldızın yörüngesinde yer alıyor. Tam sekiz milyar yıl yaşında yaşlı bir yıldız olan Teegarden, küçük boyutları ve düşük parlaklığıyla dikkat çekiyor. Güneş'in sadece yüzde 10'u oranında bir kütleye sahip olan Teegarden, astronomların ifadelerine göre evrenin en küçük yıldızlarından birisi. Teegarden'ın yüzey sıcaklığı ise yalnızca 2700 santigrad derece seviyesinde.

Teegarden yıldızını diğer yıldızlardan farklı kılan özelliği ise pasif bir kırmızı cüce olması. Astronomlar Teegarden'ı "Güneş Sistemi çevresindeki en sessiz yıldızlardan birisi" olarak nitelendiriyor. Teegarden, güçlü güneş patlamalarının pek rastlanmadığı, düşük radyasyon yayan oldukça stabil bir yıldız. Bu özellikleri nedeniyle Teegarden'ın, yörüngesindeki Teegarden b ve Teegarden c için çok ideal bir ortama sahip olduğu belirtiliyor.

Teegarden b ve Teegarden c


Astronomların açıklamalarına göre Teegarden b ve Teegarden c gezegenlerinin her ikisinin de yaşama elverişli olma ihtimali var. Ancak yıldızına daha yakın bir konumda yer alan Teegarden b'nin Teegarden c'ye göre biraz daha özel olduğu belirtiliyor. Yayınlanan makaleye göre Teegarden b, yüzde 60 olasılıkla, 0 ila 50 santigrad derece arasında değişen oldukça ılık bir yüzey sıcaklığına sahip. Teegarden c'nin ise biraz daha Mars'a benzediği ve -50 santigrad derece gibi bir yüzey sıcaklığına sahip olduğu düşünülüyor. 

Teegarden b ve Teegarden c gezegenlerinin her ikisi de yıldızına çok yakın bir konumda yer alıyor. Astronomların ifadelerine göre Teegarden c'nin yıldızı etrafındaki bir tam turu sadece 4,9 günde tamamlanıyor. Teegarden c de 11,4 günde bir turunu tamamlıyor. Teegarden b ve Teegarden c; çok küçük, soğuk ve sönük bir yıldızın etrafında bulunmasına rağmen bu yakın konumları sayesinde yeterli düzeyde ısı ve ışık alabiliyor.

Astronomlar Teegarden b ve Teegarden c gezegenlerini, Yaşanılabilir Gezegenler Kataloğu'na (Habitable Exoplanets Catalog) bugün itibarıyla eklemiş. Bu listede şu anda 19 farklı gezegen yer alıyor. Ancak yeni eklenen Teegarden b'nin ilginç bir özelliği daha var. Teegarden b şu anda Dünya Benzerliği Endeksi'nde (Earth Similarity Index) en yüksek skora sahip gezegen olarak dikkat çekiyor.

Bilim insanları önümüzdeki dönemlerde Teegarden b ve Teegarden c'yi daha detaylı bir şekilde incelemeye çalışacak. Gezegenin atmosferik yapısı veya yüzey suları gibi konularda şu an için pek bir bilgiye sahip değiliz. Bildiğiniz gibi oksijen ve su yaşamın olmazsa olmazları. Konuyla ilgili The Guardian'a konuşan araştırma lideri Mathias Zechmeister, Teegarden b ve Teegarden c'nin bir atmosfere sahip olması durumunda çok büyük bir ihtimalle yaşama elverişli olacağını söyledi.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
13420 kez okundu.
29 kişi, toplam 30 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
astronomi, uzay araştırmaları ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim