Anlık Bildirim

Volkswagen de içten yanmalı modellere veda ediyor

Alman markanın satışlardan sorumlu ismi Klaus Zellmer, bir gazeteye verdiği demeçte Volkswagen'in 2033 ve 2035 yılları arasında içten yanmalı model satışını durduracağını açıkladı.

volkswagen ID.4 ön tasarım Tam Boyutta Gör

Otomotiv devleri birbiri ardına beklenen açıklamayı yapmaya devam ediyor. En azından şimdilik Avrupa pazarı için. Volkswagen de 2035'e kadar içten yanmalı model satışını durduracağını açıkladı.

Volkswagen'den içten yanmalı motorlara veda

Alman markanın bu kararını satışlardan sorumlu isim olan Klaus Zellmer duyurdu. Zellmer, bir gazeteye verdiği demeçte 2033 ve 2035 yılları arasında içten yanmalı model satışının durdurulacağını açıkladı. Şunu belirtmekte fayda var ki bu karar birçok markayı bünyesinde barındıran Volkswagen Grubu için değil, Volkswagen markası için yapıldı. Fakat grubun diğer markaları da benzer tarihler için aynı hedefi koyacaktır. Zira kısa süre önce Audi de içten yanmalı modellere veda edeceklerini açıklamıştı.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Volkswagen'in bu kararı Avrupa için geçerli. Zellmer, açıklamasında ABD ve Çin pazarları için de aynı kararın "daha sonraki bir tarihten" itibaren geçerli olacağını açıklamış fakat tam tarih vermemiş. Ayrıca bu karar şimdilik Güney Amerika ve Afrika pazarlarında da geçerli olmayacak. Bunun nedeniyse söz konusu iki pazarın elektrikli araçlara hem siyasi açıdan hem de gerekli şarj altyapısı açısından hazır olmaması şeklinde açıklanmış.

Üreticilerin Avrupa'ya yönelik böyle bir karar alması çok da sürpriz değil. Zira Avrupa Komisyonu'nda tartışıldığı bildirilen teklifler arasında 2030'a kadar yüzde 60'lık, 2035 kadarsa yüzde 100'lük emisyon azaltımı yer alıyor. Bu da pratikte içten yanmalı motorlu araçların satışının neredeyse imkansız olacağı anlamına geliyor.

İçten yanmalı modeller için verilen bu karar, Volkswagen'in ürün gamındaki elektrikli araç sayısını artırmasını gerektiriyor. Alman marka da bu bağlamda ID adını verdiği elektrikli araç ailesini geliştirmeye devam ediyor.

Kaynakça https://www.merkur.de/wirtschaft/vw-marke-verbrenner-ausstieg-diesel-benziner-em-uefa-arena-zellmer-interview-volkswagen-wolfsburg-zr-90826056.html https://europe.autonews.com/environmentemissions/vw-brand-end-sales-combustion-engines-europe-2035 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim