Anlık Bildirim

Japonya’daki şirketler ‘Japon yeni tabanlı’ dijital para çıkarıyor

Gelen haberlere göre büyük bankaların da dahil olduğu şirketlerden oluşan bir birlik, ülkede ‘Japon yeni tabanlı’ bir dijital parayı 2022 yılında test etmeye başlayacak.

Dijital para için 70 şirketin bulunduğu bir konsorsiyum oluşturuldu Tam Boyutta Gör

Japonya da dijital para konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Açıklamalara göre ülkede bulunan 70 şirketin oluşturduğu bir konsorsiyum, bank mevduatları ile desteklenecek olan  ‘Japon yeni tabanlı’ bir dijital parayı 2022 yılında test edecek ve şirketler arası büyük ölçekli fon transferlerini daha hızlı hâle getirmede önemli bir adım atacak.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda geçici olarak ‘DCJPY’ ismi verilen bu dijital paraya ülkenin en büyük üç bankasının da (Mitsubishu UFJ Financial Group, Mizuho Financial Group ve Sumitomo Mitsui Financial Group) destek vereceği ifade edildi.

Bu bankalar, çarşamba günü yapılan basın toplantısında dijital ödemeler için ortak bir altyapı oluşturmayı uzun zamandır planladıklarını ve bu konu için son bir yıldır görüştüklerini ifade etti.

DCJPY, önümüzdeki aylarda denenecek

2022'de test edilecek

Açıklamalara göre şirketler, dijital para birimini önümüzdeki aylarda test etmeye başlamayı planlıyor. Ayrıca bu dijital paranın Japonya Merkez Bankası tarafından çıkarılması planlanan CDBC’den farklı bir proje olduğu belirtmek gerek. Konsorsiyuma göre DCJPY, gelecekte merkez bankasına CDBC konusunda yol gösterebilir ve ülkenin dijital paralar hakkında tecrübe edinmesine olanak sağlayabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim