Anlık Bildirim

Jüpiter'in atmosferinin ilk 3 boyutlu görüntüsü elde edildi

Bilim insanları, NASA'nın 2016 yılında gezegene ulaşan Juno sondası sayesinde elde edilen verilerle Jüpiter'in atmosferinin ilk üç boyutlu görüntüsünü üretmeyi başardı. 

NASA, Jüpiter atmosferinin ilk 3D görüntüsünü elde etti Tam Boyutta Gör

NASA'nın Jüpiter'in yörüngesindeki Juno sondasından elde edilen yeni keşiflerle birlikte Jüpiter'in atmosferinin ilk 3 boyutlu görüntüsü elde edildi. Uzay aracı, 2016'dan bu yana güneş sistemimizdeki en büyük gezegenin yörüngesinde dönüyor.

Juno'dan Jüpiter'e dair bilgiler gelmeye devam ediyor

Jüpiter'in atmosferinin ilk 3 boyutlu görüntüsü, 2011'de fırlatılan ve 4 Temmuz 2016'da gezegene ulaşan Juno'nun şimdiye kadarki her geçişi sırasında elde ettiği veriler kullanılarak üretildi. Uzay aracı tarafından gönderilen son veriler, bilim insanlarının gezegenin karmaşık atmosferi hakkında daha derin bilgiler öğrenmesini sağladı.

NASA'nın Gezegen Bilimi Bölümü direktörü Lori Glaze: “Juno'dan gelen gözlemler, Jüpiter'in esrarengiz gözlemlenebilir özellikleri hakkında yeni bilgiler içeren bir hazine sandığını açıyor.” dedi.

NASA'nın Juno sondası, Büyük Kırmızı Leke hakkında bilgiler sağlıyor

Bilim insanları, Jüpiter'in bulut tepelerinin altını incelemek ve siklonların ve antisiklonların yapısını araştırmak için Juno'nun mikrodalga radyometresi büyük avantaj sağladı. Verilerden yola çıkarak yaklaşık 300 yıldır devam ettiği düşünülen Büyük Kırmızı Leke antisiklon fırtınasının, bulut tepelerinin altında 350 kilometre boyunca uzandığı anlaşıldı.

Genel olarak siklon ve antisiklonların yapılarına bakıldığında ise siklonların üstte daha düşük atmosferik yoğunluklarla daha sıcak, altta ise daha yüksek yoğunluklarla daha soğuk olduğu ve antisiklonların da tam tersi şekilde üst kısmının daha soğuk, alt kısmının ise daha sıcak olduğu anlaşıldı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim