8 yıllık Jüpiter yolculuğu başladı: Avrupa, JUICE sondasını fırlattı!
Geçtiğimiz gün yapılması planlanan fırlatma görevi hava şartları nedeniyle ertelenmişti. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) çok kısa bir süre önce Jüpiter’e gidecek olan JUICE sondasını fırlattı.
Tam Boyutta GörAvrupa Uzay Ajansı (ESA), Jüpiter'e gidiyor - ve uzaylıları bulmayı umuyor. ESA, Fransız Guyanası'ndaki uzay limanından yeni bir görevin başlangıcına imza atarak tarihinin en büyük fırlatışını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz gün hava koşullarını nedeniyle iptal edilen JUICE görevi, bugün TSİ 15:14’te gerçekleştirildi.
JUICE fırlatıldı
JUICE veya Jupiter Icy Moons Explorer adlı görev, hem gezegenin kendisinin hem de buzlu uyduları Ganymede, Callisto ve Europa'nın gözlemlerini yapacak. Bu uyduların buzla kaplı olduğu ve yüzeylerinin altında devasa okyanusların olduğu varsayılıyor. Bu dev sıvı kütlelerinin içerisinde yaşamın barındığı düşünülüyor.
Tam Boyutta GörJUICE bu uydulardan bazılarının 200 km yakınına kadar inecek ve elde ettiği verileri bize gönderecek. Verileri ise üzerinde bulunan Janus adlı yüksek çözünürlüklü bir optik kamera, bir spektrometre, buza nüfuz eden bir radar, bir manyetometre ve toplamda 10 alet ile toplayacak. JUICE, yaklaşık 6 ton ağırlığında ve hayli büyük bir kütleye sahip. Bu nedenle Jovian sistemine ulaşacak enerjiyi toplamak için birkaç kez diğer gök cisimlerinin yerçekimsel kuvvetinden faydalanacak. JUICE fırlatıldıktan sonra, 2031'de Jüpiter'in yörüngesine girmeden önce Venüs'ün yanı sıra Dünya'nın da yanından üç kez geçecek.
JUICE, 2031'den 2034'e kadar Ganymede, Europa ve Callisto’yu inceleyecek. Görevinin son yılında JUICE Ganymede'nin yörüngesine girecek ancak bu son derece hassas bir manevra olacak. Ariane 5 roketiyle fırlatılan JUICE’in yolculuğu 8 yıl sürecek. Bu arada JUICE aynı zamanda NASA'nın 2024 yılında fırlatılacak Europa Clipper aracını tamamlayıcı bir görev üstlenecek. Bu iki uzay aracı farklı araçlar taşıyacak ve birlikte, Jüpiter sistemini inceleyecek.
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.