Anlık Bildirim

LineChaser görme engelliler için sosyal mesafeyi ayarlayacak

RGB kamera ve derinlik sensörünü kullanan yapay zekâ uygulaması bireyin pozisyonunu algılayarak çevresindeki unsurlara karşı hassas olmasını ve yönünü bulmasına yardımcı oluyor.

LineChaser görme engelliler için sosyal mesafeyi ayarlayacak Tam Boyutta Gör

Pandemi dönemi zaten normal dönemde zorlu koşulları olan engelli bireyler için hayatı daha da zorlaştırdı. Özellikle sosyal mesafe kavramı görme engelliler için çok daha zor bir hale geliyor. MIT kurumu bu soruna el attı.

LineChaser nedir? 

MIT kurumu araştırmacıları tarafından geliştirilen LineChaser adındaki uygulama makine öğrenme dilini kullanarak görme engelli bireylerin yönlerini bulmalarını ve diğer insanlarla aralarına sosyal mesafe koymalarını sağlıyor. 

Akıllı telefonun RGB kamerasını ve derinlik sensörünü kullanan uygulama sahibinin konumunu algılıyor. Sonrasında çevre unsurlarını hesap ederek yönlerini bulmasını veya mesafesini ayarlamasını sağlıyor. Ayrıca bir çizgi boyunca sapmadan yürümesine de yardımcı oluyor. Bildirimler sesli veya titreşim olarak iletiliyor. 

Yapılan testlerde uygulamanın katılımcılara tam olarak yardımcı olduğu ve yüzde 91.7 oranında doğru noktada durmasını sağladığı tespit edilmiş. Geçen yıl da LiDAR tabanlı benzer bir uygulama geliştirilmişti ancak bunların kullanıma sunulması biraz zaman alıyor. 


 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim