En gelişmiş otonom sürüş sistemi Mercedes Drive Pilot oldu
Otomobil üreticileri elektrikli araçlarda olduğu gibi otonom sürüş sistemlerinde de rekabet ediyor. Mercedes ise ABD'deki ilk sertifikalı Seviye 3 otonom şirketi oldu.
Tam Boyutta GörElektrikli otomobil pazarı yoğun bir rekabete tanıklık ederken benzer bir rekabet otonom sürüş tarafında da gerçekleşiyor. Otomobil üreticileri, ileri düzeyde otonom teknolojisini otomobillere ilk getiren olmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Görünüşe göre Mercedes, ABD’deki ilk sertifikalı Seviye-3 otonom otomobil şirketi konumunu güvence altına alarak Tesla'ya karşı çok önemli avantaj elde etti.
En gelişmiş otonom sürüş sistemi Mercedes Drive Pilot oldu
Tam Boyutta GörUlusal Karayolu Taşımacılığı Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından tanımlandığı şekliyle Seviye 3 otonom sürüş, devreye girdiğinde "sürüşün tüm yönlerini" idare etmesine olanak tanıyor ancak yine de sürücünün gerekirse kontrolü derhal ele alacak kadar dikkatli olmasını şart koşuyor. Dolayısıyla Mercedes-Benz’in Drive Pilot sistemi, Tesla'nın "Full Self-Driving," Ford'un Blue Cruise, ve GM'in Super Cruise sistemlerinin önüne konumlanmış oluyor zira bunların tamamı Seviye 2 sınıfında yer alıyor.Tam Boyutta GörSürüşün tamamını idare edebilen Seviye 3 otonom sistemlerin yasal anlamda bazı gri alanları var. Örneğin bir kaza sırasında sorumluluğu kim üstlenecek? Bu otonom sistem gerekli sertifikasyonları almış durumda ancak kaza durumunda sürücünün mü yoksa üreticinin mi sorumlu olacağı henüz belli değil.
Mercedes'in başarısının arkasında, güvenli otonom sürüşü sağlamak için kameralar, GPS, LiDAR, radar, ultrason sensörler ve mikrofonlar gibi çeşitli teknolojileri birbirine entegre eden Drive Pilot teknolojisi bulunuyor. Mercedes'in Drive Pilot sistemi şu anda yalnızca en yeni S-Serisi ve EQS Sedan modellerinde bulunuyor. Bu arada Seviye 3’ten sonra Seviye 4 ve Seviye 5 otonom sürüş sistemlerinin gelmesi ve nihayetinde insan müdahalesine olan ihtiyacın ortadan kalkması bekleniyor.
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.