Anlık Bildirim

Messenger varsayılan olarak uçtan uca şifreleme özelliğine kavuştu

Mark Zuckerberg'in Messenger'a şifreli sohbetlerin geleceğini söylemesinden yıllar sonra uçtan uca şifreleme özelliği nihayet mesajlaşma uygulaması için varsayılan olarak etkinleştirildi.
Messenger varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeye kavuştu Tam Boyutta Gör
Meta, Messenger'da bire bir sohbetler ve aramalar için uçtan uca şifrelemeyi kullanıma sunarak, uzun süredir üzerinde çalışılan bir vaadi nihayet yerine getiriyor. Şirkete göre, uçtan uca şifreleme açık olduğunda, Messenger'da yalnızca siz ve mesaj gönderdiğiniz kişi mesajın içeriğini görebiliyor. WhatsApp gibi rakip platformlarda bu özellik uzunca bir süredir bulunuyor.

Messenger için uçtan uca şifreleme dönemi

Şifreli sohbetler ilk olarak 2016 yılında Messenger'da isteğe bağlı bir özellik olarak sunulmuştu, ancak uzun bir aradan sonra, iki kişi arasındaki konuşmalar için uçtan uca şifrelenmiş mesajlar ve aramalar artık varsayılan olarak etkin olacak. Messenger Başkan Yardımcısı Loredana Crisan, paylaştığı bir açıklamada, “Bunu sunmak yıllar aldı çünkü bunu doğru yapmak için zaman ayırdık. Mühendislerimiz, kriptograflarımız, tasarımcılarımız, politika uzmanlarımız ve ürün yöneticilerimiz Messenger özelliklerini sıfırdan yeniden inşa etmek için yorulmadan çalıştılar.” dedi.

Messenger varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeye kavuştu Tam Boyutta Gör
Meta’ya göre şifreli sohbetleri kullanırken Messenger özelliklerinde herhangi bir değişiklik olmayacak, dolayısıyla temalar ve özel tepkiler gibi şeyleri kullanmaya devam edilebilecek. Şifrelenmiş sohbetleri başka bir cihaza aktarmak için ise sohbetler için bir pin oluşturmak gerekecek. Öte yandan Meta, tüm Messenger sohbetlerinin varsayılan şifrelemeye geçmesinin "biraz zaman alabileceğini" belirtiyor. Ek olarak şimdilik Messenger’daki grup sohbetlerinde uçtan uca şifreleme isteğe bağlı olarak kalmaya devam ediyor.

Instagram mesajları da varsayılan olarak şifrelenmiyor ancak daha önceki resmi açıklamalarda bu özelliğin Messenger’da varsayılan olmasının ardından platforma geleceği söylenmişti. Uçtan uca şifreleme özelliğinin varsayılan olarak etkinleştirilmesi, Meta’nın sohbetlerin içeriğini göremeyeceği anlamına geliyor. Aynın şekilde Meta, bu sohbetlerin içeriğini kolluk kuvvetlerine de teslim edemeyecek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim