Anlık Bildirim

Omicron varyantı görülen 6 il açıklandı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'deki gen sekanslama işlemlerinde şu ana kadar 42 kişide Omicron varyantı tespit edildiğini ve bu vakaların illerini açıkladı.              
8

Omicron vakası görülen iller açıklandı Tam Boyutta Gör

Sağlık Bakanlığı web sitesinden yayımlanan duyuru ile Türkiye’deki Omicron vaka sayısı ve vakaların bulunduğu iller açıklandı. En çok Omicron vakası İstanbul’da görüldü.

Bakanlığın web sitesinden yapılan açıklamaya göre 1 Aralık’tan itibaren yapılan gen sekanslamasına göre 3 bin 344 örnek içinden 42’sinde Omicron varyantı tespit edildi. Yapılan açıklamada Türkiye’deki Omicron ve diğer varyantların sayısı hakkında güncel veriye https://www.gisaid.org/ web sitesinden ulaşılabileceği bildirildi.

Hangi illerde Omicron var?

  • İstanbul: 30
  • İzmir: 6
  • Şırnak: 1
  • Diyarbakır: 1
  • Kütahya: 2
  • Isparta: 2

Bakanlığın açıklaması:

“Bazı basın yayın organlarında, https://covariants.org/per-country adlı internet sitesindeki grafikler referans alınarak ülkemizde omicron varyantının yüzde 42 olduğuna dair haberler yayınlanmıştır. 

İlgili haberler üzerine Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz, söz konusu internet sitesinin yöneticileri ile irtibata geçmiştir. Site yöneticileri verilerin GISAID sisteminden çekilmesinde sorunlar yaşandığını; bildirilmiş ve güncel durum teyit edilerek web sitesinin güncelleneceğini tarafımıza bildirmiştir. Bugün söz konusu sitede yapılan güncelleme ile 247 girişin 220’sinin Delta 27’sinin Omicron olduğu teyit edilerek yanlışlık düzeltilmiş ve güncel durum yayınlanmıştır.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından Omicron varyantının Avrupa kıtasında görülmeye başlandığı zamandan itibaren 17 merkezimizde Omicron varyantı için gerçek zamanlı PCR tabanlı bir tarama başlatılmıştır. 8 Aralık’tan itibaren tarama yapılan 150.000 örnek arasında, Omicron varyantı olduğu düşünülen örnekler gen sekanslaması çalışılarak doğrulanmak üzere Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda incelemeye alınmıştır. 

1 Aralık 2021 tarihinden itibaren ise sekansı yapılarak sisteme girilen örnek sayısı 3344’tür. Bunların 3073’ü Delta , 42’si Omicron varyantıdır. Omicron varyantının görüldüğü iller; İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta (2)’dir.

Varyantlar konusundaki gerçek ve güncel verilere GISAID sisteminden https://www.gisaid.org/ adresinden ulaşılabilmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/mikrobiyoloji-haberler/kamuoyu-bilgilendirmesi.html "

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
9414 kez okundu.
8 kişi, toplam 10 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
Türkiye Haberleri, covid-19 ve
2 etiket daha Omicron Popüler Bilim
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim