Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Tedaviye dirençli şizofreni tedavisinde kullanılan klozapinin tütün kullanımıyla ilişkisi incelendi

  Ortalama olarak 21 ila 27 yaşlarında ortaya çıkan hastalık özkıyım için de yüksek risk teşkil ediyor zira şizofreni hastalarının 3’te 1’inin özkıyıma teşebbüs ettiği belirtiliyor.
  1 ay
  1,8b
  1
  4
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Abone ol
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  Oy Ver

  Şizofreni olarak adlandırılan kronik rahatsızlık bireylerde gerçeği yorumlama yetisininin yitimiyle seyretmekle birlikte konuşmada değişiklikler, düşünce bozuklukları, algı yitimi gibi çeşitli durumlarla beraber seyredebiliyor.

  Erkeklerde ortalama olarak 21 yaşında kadınlarda ise 27 yaşında ortaya çıkan hastalık özkıyım için de yüksek risk teşkil ediyor zira şizofreni hastalarının 3’te 1’inin özkıyıma teşebbüs ettiği ve teşebbüslerin de %10’unun başarıya ulaştığı biliniyor.

  Şizofreni

  Hastalığın negatif ve pozitif semptomlarının ( bulgu ) tedavisinde tipik ve atipik antipsikotik ilaçlar kullanılmakla birlikte klozapin olarak adlandırılan 3. Kuşak antipsikotik ilaç hastalığın tedavisinde kullanılıyor ancak klozapinin terapötik ( tedavi edici ) penceresini ayarlamak ve semptomları kontrol altında tutmak da ayrı bir uzmanlık alanını oluşturuyor.

  Şizofreni hastalarında sigara tüketimi oldukça yaygın olmakla birlikte yoğun tütün ve tütün mamülleri kullanımının hastalığın negatif semptomlarını azalttığı ( Sigara içen hastalarda CYP1A2 mikrozomal enzim sistemi etkinliğinde artış belirgindir (Bozikas ve ark. 2004). Bu enzim sisteminden başta haloperidol, fenotiyazinler, klozapin ve olanzapin metabolize olmaktadır. Ziedonis ve arkadaşları (1994) sigara kullanan hastaların ortalama 590 mg/gün klorpromazin eşdeğeri dozlara ihtiyaç duyarken sigara kullanmayan hastaların ortalama 375 mg/gün klorpromazin eşdeğeri dozlara ihtiyaç gösterdiklerini bildirmiştir. Dolayısı ile sigara kullanan hastalarda ilaç dozlarında ayarlama gerekebileceği akılda tutulmalıdır. Öte yandan nikotinin mezolimbik yolaklarda dopamin salımını değiştirdiği, prefrontal kortekste glutaminerjik nöronları uyardığı, böylece bazal gangliyonlarda glutamat ve dopamin etkinliğini artırdığı düşünülmektedir (Wise ve Gardner 2002). Bu etkilere bağlı olarak nikotinin negatif belirtileri azalttığı, buna karşılık pozitif belirtileri de çoğaltabileceği ileri sürülmüştür. Kısmen bu görüşle uyumlu olarak, negatif belirtilere daha etkili kabul edilen atipik antipsikotiklerin tipik antipsikotiklere göre sigarayı bıraktırmada daha etkili olduğu gözlenmektedir (McEvoy ve ark. 1999). Nikotin, nükleus akkum-bens ve ventral tegmental alanı içeren mezolimbik yolda oluşturduğu artmış dopaminerjik ileti ile beyindeki ödül mekanizmalarını uyarmakta ve kendi alımını pekiştirmektedir (Corrigall ve ark. 1992). ) biliniyor ancak tütün kullanımını klozapinin plazma konsantrasyonunu da önemli ölçüde etkiliyor.

  İlginizi Çekebilir Avatar İlginç bir vaka olgusu, venine mantar çayı enjekte eden hasta ölümden döndü

  Tütün ürünlerinde bulunan polisiklik aromatik hidrokarbonlar hepatik ( karaciğere ilişkin ) sitokrom P450 ( CYP1A2 ) enzimlerini de indüklüyor ( uyarıyor ) ve böylece klozapinin terapötik dozu bu ürünlerin kullanımından etkileniyor.

  Tütün ve tütün ürünleri

  Amerika Birleşik Devletleri’nde şizofreni hastalarının tütün kullanımı oranının %90 olduğu belirtilirken şizofreni hastaları gelirlerinin yaklaşık %27’sini tütün ürünlerine harcıyor ve günde yaklaşık 20 ila 40 adet sigara tüketiyor ve bu sebeple şizofreni hastalarının ömrünün şizofreni hastası olmayan bireylere oranla 15 ila 20 yıl daha az olduğu belirtilmekle birlikte kardiyovasküler hastalıklar tek başına şizofreni hastaları için önde gelen ölüm nedenlerinden birini oluşturuyor.

  Nikotin-Klozapin ikilemi

  Nikotin ise nörotransmitter olan asetilkolinin etkilerini taklit ediyor ve nikotinik reseptörler olarak adlandırılan özelleşmiş asetilkolin reseptörlerine bağlanıyor. Klozapin ise tedaviye dirençli şizofreni vakalarında özkıyımvari davranışları önlemek amacıyla kullanılmakla birlikte psikoza eşlik eden şiddet davranışı görülen ve agresif davranışlarda bulunan vakalarda tercih ediliyor. Ayrıca klozapinin CYP1A2 enzimiyle yıkıldığını ve oral biyoyararlanımının %60 ila 70 arasında olduğunu ve bunlara yarı ömrünün yaklaşık olarak 14 saat olduğu belirtelim.

  Tütün ürünleri kullanımının CYP1A2 vasıtasıyla klonidin metabolizmasınıa artırdığı ve aynı plazma konsantrasyonuna ulaşmak ( sigara içmeyen bireylere kıyasla ) için dozun nerdeyse iki katına çıkarılması gerektiği bilinmekle birlikte tütün ürünleri kullanan şizofreni hastalarının akut epizodlarda ( atak ) daha fazla halüsinasyon ve delüzyon ( sanrı )benzeri semptom gösterdiği ve hospitalizasyon ( hastaneye yatış ) oranlarında artış gözlendiği biliniyor.

  Bütün bunlara ek olarak haloperidol, klorpromazin, tiyoridazin gibi tipik antipsikotik ilaç kullanan bireylerin klozapin, risperidon ve olanzapin gibi atipik antipsikotik kullanan bireylere oranla sigara içimine daha yatkın bireyler olduğunu da belirtelim. Diğer bir deyişle tipik antipsikotik kullanımından atipik antipsikotik kullanımına geçilmesi sigara içimini azaltan bir diğer faktör olarak değerlendirilebilir.

  Sonuç olarak şizofreni tedavisi alanında uzman hekimler tarafından yapılmakla birlikte tedaviye dirençli şizofreni vakalarında kullanılan klozapin tütün kullanımından etkileniyor ve yine alanında uzman hekimlerin yani psikiyatristlerin tedavi yönetiminde bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

  Yeni araştırma Psychiatry Advisor adlı dergide yayımlandı.  Kaynakça https://www.psychiatryadvisor.com/home/topics/schizophrenia-and-psychoses/treatment-resistant-schizophrenia-clozapine-smoking/ http://www.turkpsikiyatri.com/C17S1/sizofreniVe.pdf Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Boeing 747 üzerinden roket fırlatıldı

  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  bilonemsi (behlul birol) 1 ay (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  öz kıyım ne yaa nerden buluyorsunuz bu kelimeleri, intihar kelimesine ne oldu ?
  Yorumlar (4) Yorum Yaz Forumda Gör
  D Dilaver Çelimli 1 ay yeni yorumcu ( Mesaj Silindi )
  Bir röportaj izlemiştim. Kadın şizofreni derneği başkanı ve oğlu da şizofreni hastası. Çocuk çok zeki, üniversite sınavlarında ilk 100’e girmiş. Üniversite döneminde hastalığı ortaya çıkmış. Memur olmuş. Engelli KPSS ile girmiş kamu kurumuna. Şizofrenlerin ne kadar kendi halinde insanlar olduğundan bahsediyordu kadın.
  spenx01 (Basta Bbb) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Oturakli goturgec muhabbetini birakin da dil kendi evrimini gecirsin. Turkce hocalari yuzunden 4000 sene onceki kelimeyi kullaniyoz. Gerek yok.
  bilonemsi (behlul birol) 1 ay (düzenlendi) ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  öz kıyım ne yaa nerden buluyorsunuz bu kelimeleri, intihar kelimesine ne oldu ?
  joven 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Tütün sağlığa zararlıdır.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 ay ViewSonic monitörleri renk körlüğü testlerine temel oluşturacak 1 ay Xbox Store'da "Geri Sayım İndirimi" başladı: %75'e varan fırsatlar 1 ay Makyajlı Peugeot 5008 Türkiye fiyatı ve özellikleri 1 ay Samsung Galaxy A22 5G en uygun 5G telefonlarından birisi olacak 1 ay Amazon'da Yılın Son Fırsatları başladı 1 ay Yatırımcılar Cyberpunk 2077'den dolayı, CD Projekt'e dava açmak için hazırlanıyor 1 ay Günümüz uçak motoru teknolojilerinin olumlu yönlerini harmanlayan motor: Open Rotor 1 ay Türkiye, nükleer enerji alanında yüksek lisans eğitimi almak için Çin’e öğrenci gönderecek 1 ay Hubble, devasa Einstein halkasının müthiş görüntüsünü yakaladı 1 ay Koronavirüs varyantı sonrasında 4 ülkeden Türkiye'ye uçuşlar durduruldu 1 ay Google aramalarında yüzünüze sanal makyaj yapabileceksiniz 1 ay Hayır demeyi öğrendiğiniz mobil oyun "Say No! More" 2021'e ertelendi 1 ay Vivo V20 (2021), Snapdragon 675 ile Geekbench'te görüldü 1 ay Haftalık Oyun Önerisi 06: Guacamelee! 2 1 ay Instagram'in Tiktok benzeri kısa video özelliği Reels’a kişi etiketleri geliyor 1 ay İngiltere'de yeni koronavirüs varyantı tespit edildi 1 ay Epic Games'in yeni ücretsiz oyunu erişime açıldı: Defense Grid: The Awakening 1 ay Windows 10 Aralık güncellemesi bilgisayarlarda ciddi sorunlara neden oluyor 1 ay Jaeger-LeCoultre yeni Polaris Mariner Memovox/Date modellerini duyurdu 1 ay 5G'deki güvenlik açıkları akıllı telefon kullanıcılarını risk altına sokuyor 1 ay GÖRÜNTÜLENEN Tedaviye dirençli şizofreni tedavisinde kullanılan klozapinin tütün kullanımıyla ilişkisi incelendi Sonraki POCO da dizüstü bilgisayar çıkarmaya hazırlanıyor 1 ay Sony'den PlayStation 4 sahiplerini sevindirecek açıklama 1 ay Bir zamanların en popüler oyunu Crazy Taxi'nin devam oyunu Taxi Chaos, Şubat 2021'de çıkıyor 1 ay Xiaomi'nin ilk katlanabilir akıllı telefonu yolda 1 ay 360 Robot Vacuum Cleaner S9 Robot Süpürge - İnceleme 1 ay Elektrikli Mercedes EQS'ten yeni teaser geldi 1 ay 360 Robot Vacuum Cleaner S7 Pro Robot Süpürge - İnceleme 1 ay Vivo yaklaşan amiral gemisi akıllı telefonu iQOO 7'nin görüntüsünü paylaştı 1 ay Çift ekranlı LG Wing yakında Türkiye’ye geliyor 1 ay Qualcomm ve Google, Android işletim sistemi desteğini genişletmek için iş birliği yaptı 1 ay Metacritic, 2020 yılının en kötü 10 oyununu açıkladı 1 ay iPhone 12 Pro Max için en iyi 10 kılıf önerisi 1 ay Hisense A7 akıllı telefonu e-ink ekranlı ve 5G destekli geliyor 1 ay AMD Ryzen 9 5900HX APU’su Intel Core i7-10700K işlemcisini geride bırakıyor 1 ay Cyberpunk 2077'nin sorunlarını gidermeye yönelik yeni bir yama yayınlandı 1 ay GeForce RTX 3060 6GB ve 12GB bellek ile gelebilir 1 ay Overwatch 2 ve Diablo 4'e dair detaylar Şubat 2021'de geliyor 1 ay Bitcoin fiyatı 24000$ sınırına dayandı 1 ay Company of Heroes: Opposing Fronts 2021'in başında mobil cihazlara geliyor 1 ay Robot köpek Spot, yakın bir gelecekte Mars’ı keşfe hazırlanıyor Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim