Anlık Bildirim

Satürn'ün uydusu Mimas, bir iç okyanusa sahip olabilir

Satürn'ün uydusu Mimas üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yüzeydeki kalın bu tabakasının altında uydunun bir iç okyanusa sahip olabileceğine dair ipuçları bulundu.

Satürn'ün uydusu Mimas, bir iç okyanusa sahip olabilir

Satürn'ün Mimas uydusunun donmuş bir uydu olduğunu kanıtlamak için çalışmalar yürüten araştırmacılar, uydunun bir sıvı iç okyanusa sahip olabileceğine dair ipuçları keşfettiler.  Uydunun dönüşünde, genellikle bir iç okyanusun varlığını destekleyebilen bir salınım yaptığı tespit edildi.

Mimas'ta sıvı iç okyanus olabilir

Bir uydu veya gezegen başka bir gök cismi yörüngesinde döndüğünde yerçekiminin neden olduğu bir süreç olan gelgit ısınması ve Mimas'ın salınımı arasındaki ilişkiyi araştıran yeni bir çalışma yayınladı. Araştırmacılar, gelgit ısınmasının Mimas'ın iç kısmının ısınmasına, buzun erimesine ve yüzeyin derinliklerinde bir okyanus oluşturmasına neden olabileceğini öne sürdüler.

Satürn'ün uydusu Mimas, bir iç okyanusa sahip olabilir Tam Boyutta Gör

Gelgit süreçleri bir uydunun içinin ısınmasını sağlayabiliyor. Araştırmacılar bu ısınmanın Mimas'ın içinde bir sıvı okyanus oluşturacak kadar çok ancak yüzeydeki kalın buz katmanının var olması kadar az olması gerektiğini vurguluyor. Bu yaklaşımın sonucunda uydunun salınım gerçekleştirilmesini mümkün kılacak bir sıvı okyanusun yüzeyden yaklaşık 22-32 km derinde olması gerektiğini belirtiyor.

Araştırmacılar, elde ettikleri verileri simülasyonlarda çalıştırdılar ve simülasyonlardan elde edilen sonuçların tahminleriyle mükemmel bir şekilde eşleştiği sonucuna vardılar.

Araştırmanın yazarlarından jeofizikçi Alyssa Rhoden, tüm bu çalışmaların her ne kadar Satürn'ün uydusu Mimas'ın kalın buz katmanının altında bir sıvı iç okyanusun var olduğuna dair bulgular sunsa da kesin olarak bir okyanusun varlığından bahsedemeyeceklerini belirtti.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim