Anlık Bildirim

Şimşek hedef uçak, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü

TUSAŞ tarafından üretilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü. Şimşek İHA, diğer İHA'lardan bırakılabiliyor ve 5 kg harp başlığı taşıyor.

Şimşek hedef uçak, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü Tam Boyutta Gör
TUSAŞ tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü. Şimşek kamikaze İHA, Anka ve Aksungur gibi S/İHA’lardan bırakılabiliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in yapmış olduğu açıklamada “ŞİMŞEK hem hedef uçak hem de kamikaze uçak. 5 kg patlayıcı var üzerinde, yaklaşık 100-200 kilometre gidiyor. Yılda 100 adet üretebiliyoruz bundan. Aksungur SİHA’ya 2 adet monte edilerek kullanılıyor” ifadelerine yer verdi.

Şimşek İHA'nın Özellikleri

 • 45 dakika havada kalma süresi
 • Azami hız 400 kts (750 km/s)
 • 1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar arasında görev kabiliyeti
 • Fırlatıcı ile kalkış
 • Paraşüt ile karaya veya denize iniş
 • Gemi helikopter platformlarından kalkış ve kontrol
 • İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı
 • Özgün “YKİ Uçuş Kontrol Sistemi” ve “Otopilot Sistemi” sayesinde kalkış ve iniş dâhil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş kabiliyeti
 • Yer Kontrol İstasyonu ile görev öncesi planlama ve kontrol, uçuş esnasında değiştirebilme özelliği
 • Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile acil durumlarda önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş
 • Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme
 • Sayısal harita otomatik tanıma

Şimşek hedef uçak, kamikaze İHA’ya dönüştürüldü Tam Boyutta Gör

Bazı kaynaklarda İsrail Havacılık ve Uzay Sanayileri üretimi Harop gezici mühimmat/kamikaze İHA’larla karşılaştırılan Şimşek İHA’nın görece daha kısa menzili ve hafif harp başlığı dikkat çekiyor. Zira Harop’un 1.000 km menzile ve 15 kg harp başlığı taşıyabildiği belirtilmekte. Ancak bir uçağı taklit eden Şimşek İHA’nın çok daha hızlı ve çevik olduğu ifade edilirken aynı zamanda çok daha kolay ve ucuza üretilebildiği söylenmekte.

Optik alıcılar ve veri bağlantısı özellikleri kazanması halinde Şimşek’in çok daha etkin bir gezici mühimmat halini alabileceğini hatırlatmak lazım. Ancak bu durumda da hava aracının maliyetlerinin artma durumu söz konusu.

Önümüzdeki süreçte, Şimşek İHA’nın çok etkin ve caydırıcı bir hava aracı olarak karşımıza çıkmasını umuyoruz. Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynakça https://www.savunmasanayist.com/tusas-ihadan-atilan-kamikaze-iha-simsek/ https://www.defensenews.com/unmanned/2021/04/30/turkey-converts-simsek-training-system-into-a-kamikaze-drone/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim